Kłopoty z fakturami rolników ryczałtowych

- Obecne przepisy stanowią, że podmiot kupujący musi wystawić fakturę dostawcy i w ciągu 14 dni zapłacić - wyjaśnia Bronisław Węglewski, prezes IRWŁ. - W przypadku dużych firm taka procedura jest realna do wykonania. Jest problem w przypadku małych firm, obsługujących często swoje stoiska.
Izba podaje następujący przykład: rolnik produkuje np. kapustę, jedzie na giełdę, gdzie sprzedaje w partiach po 50 główek, czyli za bardzo niską wartość bo ok 100 zł. Kupujący powinien wystawić fakturę na zakup i dokonać według obecnych przepisów zapłaty przelewem z uwzględnieniem podatku VAT. Sprzedający znając kupującego może na taką procedurę przystać, jednak w przypadku takiej formy sprzedaży często kupujący i sprzedający nie znają się i tym samym nie dochodzi do transakcji, lub jest ona dokonywana z pominięciem podatków.
- Sytuację taką można by zmienić wprowadzając przepisy pozwalające na wystawianie faktur VAT RR gotówkowych w momencie zawierania transakcji - wyjaśnia prezes Węglewski.
Jak zauważa powiatowa izba rolnicza w Sieradzu, która wnioskuje o taką zmianę, w rolnictwie w chwili obecnej i tak kłopotów nie brakuje. Przekłada się to na bardzo niskie ceny zbytu płodów rolnych,a dodatkowe utrudnienia związane z koniecznością przelewów nawet niewielkich kwot sytuacji nie ułatwiają.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|