KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
30 sierpnia 2021

Sól potasowa. O czym należy pamiętać przed wysianiem nawozu

Sól potasowa to jeden z najważniejszych nawozów, który można zastosować na polu. Dzięki temu możemy spodziewać się większej ilości plonów. Doskonale odżywiona ziemia to podstawa działań z zakresu rolniczego, które powinien przeprowadzić każdy rolnik podczas uprawy tych warzyw. Odpowiednie dawkowanie oraz nawożenie potasem w odpowiednich miesiącach i porach roku stanowi receptę na sukces w zaplanowanych działaniach na polach uprawnych. Jak zatem stosować nawóz potasowy, by uniknąć błędów i niepowodzeń na swojej ziemi?

 

Kiedy nawozić pole nawozem potasowym i jaką rolę spełnia w rolnictwie?

Wstępne nawożenie pola w danej porze roku powinno być zaplanowane na długo przed posadzeniem pierwszych bulw. Dzięki temu w ten sposób nawieziona ziemia zyska pierwsze składniki odżywcze. Ziemniaki to warzywo, które świetnie reaguje na takie nawozy. Potas w uprawach ziemniaka świetnie sprawdza się jako kontroler gospodarki azotowej i cukrowej w każdej właściwie fazie wzrostu rośliny. Dzięki temu bulwy są nie tylko mięsiste, ale też odpowiednio nawodnione, co wpływa na ich kruchość podczas docelowej konsumpcji. Pierwsze nawożenie powinno zatem odbywać się tuż po oczyszczeniu ziemi, czyli po zbiorach, wczesną jesienią. Dodatkiem, który naturalnie wzbogaci skład mineralny pola uprawnego jest również obornik, który można pozyskać od własnych zwierząt lub nabyć bezpośrednio od hodowców trzody, bydła lub drobiu. Oczywiście trzeba zwracać uwagę na to, ile azotanów czy innych pierwiastków zawiera dany obornik, gdyż znacząco wpływa to na koncentrację i transport składników odżywczych do roślin wczesną wiosną.

Późniejsze nawożenie nawozem potasowym powinno odbywać się tuż przed posadzeniem oraz przed pojawieniem się pierwszych kwiatostanów na naziemnej części ziemniaków. Pozwoli to na równomierne nawożenie, ale też dzięki temu nie stracimy kontroli nad przepływem związków odżywczych w glebie. Najlepszym sposobem na dawkowanie jest ścisłe trzymanie się instrukcji producenckich, które zazwyczaj są umieszczone na odwrocie opakowania nawozu, który zamierzamy zakupić.

Jak bezpiecznie dystrybuować nawóz tego typu?

Nawozy potasowe, które są dostępne na rynku rolniczym to substancje certyfikowane, które są bezpieczne dla środowiska i upraw, które zamierzamy przeprowadzić. Podczas nabierania odpowiedniej dawki (czy to przy wsypywania do dozownika maszyny, czy to rozsypywania ręcznego) należy mieć na sobie rękawice ochronne oraz jeśli to możliwe, maseczkę na twarzy, by uniknąć wdychania pyłu. W zależności od tego, jaka jest gradacja nawozu potasowego możemy spodziewać się mniejszego bądź większego pylenia, dlatego warto przeprowadzać ten proces w dni bezwietrzne i suche. Dzięki swoim właściwościom biodegradowalnym nawozy tego typu świetnie łączą się z materią organiczną, co pozwala na efektywne wykorzystanie ich właściwości.

Po nawiezieniu pola obornikiem z obniżoną zawartością związków potasowych można przystąpić do kolejnego przesiewu na polu uprawnym. Można to zrobić bezpośrednio po wysiewie bulw ziemniaczanych, co pozwoli na znaczny przyrost w okresie cieplejszym, gdzie ciepła temperatura i dłuższe dni wspierają rozwój naszych plonów. Na przyswajalność nawozu potasowego wpływa również dostęp do wody w trakcie wzrostu uprawianych roślin. Dzięki temu wszystkie składniki odżywcze mają szansę na odpowiedni transport do części bulwiastych oraz zielonych, które również wspierają rozwój ziemniaka.

 

  Materiał partnera
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione