"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich Opatowice
KGW działało w Opatowicach (gmina Radziejów, powiat radziejowski) od lat 60. XX w. Wiemy to z ustnych przekazów naszych babć i mam. Niestety, nie zachowało się pisemne potwierdzenie istnienia i pracy koła. Po dłuższej przerwie, 16 lat temu, w 2005 r., postanowiłyśmy reaktywować koło, w którym dzisiaj aktywnie działa 50 osób. Przeważają panie, ale w ostatnich latach dołączyła grupa panów, którzy świetnie sobie radzą i wspomagają panie w ich pracy. To piękne i bardzo cenne, że zawsze możemy na nich liczyć - informuje Przewodnicząca KGW w Opatowicach, Pani Renata Rutkowska.
Wśród nas są młode osoby, które jako dzieci przychodziły na spotkania ze swoimi mamami lub babciami, a teraz, jako dorosłe osoby są członkiniami naszego KGW. Można powiedzieć, że stało się tradycją, że kolejne pokolenie dzieci towarzyszy swoim bliskim w czasie spotkań i różnych imprez, chętnie włączając się do naszej działalności. Potrafimy świetnie się bawić i wspólnie pracować. Integrujemy się wewnątrz koła, ale także z mieszkańcami naszej gminy i powiatu. Wszystkie działania uwieczniamy w kronice, która kryje wiele interesujących wpisów i zdjęć. Mamy fantastyczne wspomnienia i wrażenia z wycieczek, wspólnych spotkań, warsztatów, festynów, spotkań z ciekawymi ludźmi. Nasze koło ma osobowość prawną, jesteśmy zarejestrowani w ARiMR.
Nasza działalność jest różnorodna. Pielęgnujemy kujawskie tradycje i zwyczaje oraz język, który zanika. Promujemy swój region, kujawską kuchnię, gwarę, stroje, reprezentujemy mieszkańców na różnych spotkaniach i uroczystościach. Organizujemy dla nich Festyny i uroczystości z okazji Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, Matki. Inspirujemy się naszą kujawską tradycją, coraz chętniej sięgamy do naszych zwyczajów, ale równie chętnie uczestniczymy w działaniach, które daje nam współczesny świat. Przeszłość i teraźniejszość wspaniale się uzupełniają w naszej działalności - opowiada Pani Renata.
Organizowaliśmy i współorganizowaliśmy dożynki parafialne oraz gminno-parafialne. Od wielu lat pomagamy swojej parafii w przygotowaniu posiłków dla pielgrzymów. Wieloletnią tradycję mają Wigilie dla samotnych oraz Wielkanocne stoły. Za nasz sukces uważamy to, że możemy pracować dla dzieci i osób starszych, przygotowując dla nich różne uroczystości, że możemy się spotykać i dzielić tym, co potrafimy, co posiadamy, że ciągle się uczymy czegoś nowego, że bierzemy udział w różnych konkursach, przeglądach. Są nim także podziękowania i ciepłe słowa od społeczności lokalnej oraz władz samorządowych. To nas motywuje do dalszej pracy.
Radość sprawiło nam wyróżnienie za „Szynkę” w Konkursie na potrawę kulinarną w ramach dziedzictwa kulinarnego, a największą - zdobycie przez nasze koło w 2021 r. I miejsca w konkursie wielkanocnym pn. „Krzepka babka”, w kategorii na najbardziej pomysłową prezentację wideo, zorganizowanym przez Fundację „Pomaganie krzepi” dla KGW z województwa kujawsko-pomorskiego. Celem Konkursu było kultywowanie polskiego dziedzictwa kulturowego związanego z wypiekaniem babek wielkanocnych. Kolejnym sukcesem jest także organizacja Wernisażu malarskiego Ivana Malińskiego i jego córki Iriny, poprzedzonego warsztatami malarskimi, które poprowadziła Irina Malińska.
Od samego początku działalności dałyśmy się poznać jako znakomite kucharki, organizatorki imprez, spotkań, osoby integrujące wszystkich mieszkańców. Z czasem dostrzegłyśmy i dostrzegliśmy, że posiadamy także zdolności aktorskie. Ujawniło się to w czasie nagrywania inscenizacji na konkursy. Tak nam się to spodobało, że urządziłyśmy dla całego KGW galę na wzór Oscarów! Nasze relacje są przyjacielskie, wzajemnie się uzupełniamy i wspieramy. Doskonale się znamy, więc potrafimy trafnie przydzielić czynności, co owocuje osiągnięciami i sukcesami.
Planujemy swoje spotkania i je realizujemy, ale życie przynosi dużo nieprzewidzianych konkursów, spotkań, okazji do organizowania imprez, dlatego często rozszerzamy swój harmonogram działań, a to się wiąże ze zwiększeniem częstotliwości spotkań. Musimy pogodzić swoje obowiązki rodzinne, domowe i inne z działalnością społeczną. Na szczęście udaje się to nam! Mówią o nas „dziewczyny do tańca i różańca”, bo potrafimy smacznie ugotować, upiec, wychowywać dzieci, lubimy haftować, podróżować po swoim kraju i innych krajach europejskich, tańczyć. Jesteśmy otwarte na nowe wyzwania, na poznawanie nowych ludzi. Stosujemy zasadę, że „trzeba się uczyć przez całe życie”.
Spotykamy się z wielką życzliwością społeczności lokalnej, co przejawia się nie tylko w miłych słowach i gratulacjach z okazji nagród i udanych imprez, ale także w pomocy, jaką od niej uzyskujemy. Staramy się odwdzięczyć w imprezach dla mieszkańców gminy, którzy licznie przybywają na nie całymi rodzinami i doskonale się bawią. Życzliwość odczuwamy także w relacjach z władzami samorządowymi - opowiada Przewodnicząca KGW.
Nasza działalność w czasie pandemii była bardzo bogata. Oczywiście, zachowywaliśmy wszystkie obowiązujące zasady epidemiczne, aby w dobrym zdrowiu wykonać zadania. A było ich naprawdę dużo. Były warsztaty, na których przygotowywałyśmy tradycyjne kujawskie potrawy i ciasta, piekłyśmy smakowite chleby, haftowałyśmy, tańczyłyśmy zumbę, uczyłyśmy się szyć na maszynie i szydełkowania, malowałyśmy na szkle, robiłyśmy ozdoby wielkanocne, włączyłyśmy się w akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci z naszego terenu, nie tylko finansowo, ale upiekłyśmy ciasta i chleby. Jesteśmy „kobiety, które żadnej pracy się nie boją”.
Współpracujemy ze szkołą podstawową z naszego terenu. Jest to bardzo owocna wieloletnia wymiana doświadczeń. To uczniowie wraz z opiekunką zainspirowali nas do zainteresowania się kujawskimi tradycjami, gwarą i strojami. W najbliższym czasie włączymy się w akcję prozdrowotną Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która ma na celu edukowanie i budowanie świadomości społecznej na temat raka kolczystokomórkowego skóry. Istotnym czynnikiem rozwoju tego rodzaju nowotworu jest narażenie zawodowe na promieniowanie UV u osób wykonujących pracę na świeżym powietrzu, szczególnie w sektorze rolnictwa. Przygotowujemy także powiatową uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich - podsumowuje Pani Renata Rutkowska.
KGW Opatowice podzieliło się z czytelnikami kalendarzrolnikow.pl przepisem na placki ziemniaczane.
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 2 łyżki śmietany 12%
- 1 cebula
- 2 płaskie łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 3 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki płatków owsianych
- 3 łyżki płatków kukurydzianych
- 2 żółtka
- olej do smażenia
Wykonanie:
Ziemniaki i cebulę zetrzeć na tarce, dodać śmietanę i resztę składników. Białka ubić na sztywną pianę i dodać do masy.
Smażyć na gorącym tłuszczu. Smacznego!
Zachęcamy do odwiedzenia KGW Opatowice na Facebooku.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|