KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
 • Narodowy Instytut Wolności
 • ODR Bratoszewice
 • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
 • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich Opatowice

Opublikowano 07.09.2021 r.
Poznajcie Koło Gospodyń Wiejskich w Opatowicach! Nie bez powodu mówią o nich "dziewczyny do tańca i do różańca". O działalności KGW opowiedziała nam jego Przewodnicząca - Pani Renata Rutkowska. 

KGW działało w Opatowicach (gmina Radziejów, powiat radziejowski) od lat 60. XX w. Wiemy to z ustnych przekazów naszych babć i mam. Niestety, nie zachowało się pisemne potwierdzenie istnienia i pracy koła. Po dłuższej przerwie, 16 lat temu, w 2005 r., postanowiłyśmy reaktywować koło, w którym dzisiaj aktywnie działa 50 osób. Przeważają panie, ale w ostatnich latach dołączyła grupa panów, którzy świetnie sobie radzą i wspomagają panie w ich pracy. To piękne i bardzo cenne, że zawsze możemy na nich liczyć - informuje Przewodnicząca KGW w Opatowicach, Pani Renata Rutkowska. 

Wśród nas są młode osoby, które jako dzieci przychodziły na spotkania ze swoimi mamami lub babciami, a teraz, jako dorosłe osoby są członkiniami naszego KGW. Można powiedzieć, że stało się tradycją, że kolejne pokolenie dzieci towarzyszy swoim bliskim w czasie spotkań i różnych imprez, chętnie włączając się do naszej działalności. Potrafimy świetnie się bawić i wspólnie pracować. Integrujemy się wewnątrz koła, ale także z mieszkańcami naszej gminy i powiatu.  Wszystkie działania uwieczniamy w kronice, która kryje wiele interesujących wpisów i zdjęć. Mamy fantastyczne wspomnienia i wrażenia z wycieczek, wspólnych spotkań, warsztatów, festynów, spotkań z ciekawymi ludźmi. Nasze koło ma osobowość prawną, jesteśmy zarejestrowani w ARiMR.

Nasza działalność jest różnorodna. Pielęgnujemy kujawskie tradycje i zwyczaje oraz język, który zanika. Promujemy swój region, kujawską kuchnię, gwarę, stroje, reprezentujemy mieszkańców na różnych spotkaniach i uroczystościach. Organizujemy dla nich Festyny i uroczystości z okazji Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, Matki. Inspirujemy się naszą kujawską tradycją, coraz chętniej sięgamy do naszych zwyczajów,  ale równie chętnie uczestniczymy w działaniach, które daje nam współczesny świat. Przeszłość i teraźniejszość wspaniale się uzupełniają w naszej działalności - opowiada Pani Renata.

Organizowaliśmy i współorganizowaliśmy dożynki parafialne oraz gminno-parafialne. Od wielu lat pomagamy swojej parafii w przygotowaniu posiłków dla pielgrzymów. Wieloletnią tradycję mają Wigilie dla samotnych oraz Wielkanocne stoły. Za nasz sukces uważamy to, że możemy pracować dla dzieci i osób starszych, przygotowując dla nich różne uroczystości, że możemy się spotykać i dzielić tym, co potrafimy, co posiadamy, że ciągle się uczymy czegoś nowego, że bierzemy udział w różnych konkursach, przeglądach. Są nim także podziękowania i ciepłe słowa od społeczności lokalnej oraz władz samorządowych. To nas motywuje do dalszej pracy.

Radość sprawiło nam wyróżnienie za „Szynkę” w Konkursie na potrawę kulinarną w ramach dziedzictwa kulinarnego, a największą -  zdobycie przez nasze koło w 2021 r.  I miejsca w konkursie wielkanocnym pn. „Krzepka babka”, w kategorii na najbardziej pomysłową prezentację wideo, zorganizowanym przez Fundację „Pomaganie krzepi” dla KGW z województwa kujawsko-pomorskiego. Celem Konkursu było kultywowanie polskiego dziedzictwa kulturowego związanego z wypiekaniem babek wielkanocnych. Kolejnym sukcesem jest także organizacja Wernisażu malarskiego Ivana Malińskiego i jego córki Iriny, poprzedzonego warsztatami malarskimi, które poprowadziła Irina Malińska.

Od samego początku działalności dałyśmy się poznać jako znakomite kucharki, organizatorki imprez, spotkań, osoby integrujące wszystkich mieszkańców. Z czasem dostrzegłyśmy i dostrzegliśmy, że posiadamy także zdolności aktorskie. Ujawniło się to w czasie nagrywania inscenizacji na konkursy. Tak nam się to spodobało, że urządziłyśmy dla całego KGW galę na wzór Oscarów!  Nasze relacje są przyjacielskie, wzajemnie się uzupełniamy i wspieramy. Doskonale się znamy, więc potrafimy trafnie przydzielić czynności, co owocuje osiągnięciami i sukcesami.

Planujemy swoje spotkania i je realizujemy, ale życie przynosi dużo nieprzewidzianych konkursów, spotkań, okazji do organizowania imprez, dlatego często rozszerzamy swój harmonogram działań, a to się wiąże ze zwiększeniem częstotliwości spotkań. Musimy pogodzić swoje obowiązki rodzinne, domowe i inne z działalnością społeczną. Na szczęście udaje się to nam! Mówią o nas „dziewczyny do tańca i różańca”, bo potrafimy smacznie ugotować, upiec, wychowywać dzieci, lubimy haftować, podróżować po swoim kraju i innych krajach europejskich, tańczyć. Jesteśmy otwarte na nowe wyzwania, na poznawanie nowych ludzi. Stosujemy zasadę, że „trzeba się uczyć przez całe życie”.

Spotykamy się z wielką życzliwością społeczności lokalnej, co przejawia się nie tylko w  miłych słowach i gratulacjach z okazji nagród i udanych imprez, ale także w pomocy, jaką od niej uzyskujemy. Staramy się odwdzięczyć w imprezach dla mieszkańców gminy, którzy licznie przybywają  na nie całymi rodzinami i doskonale się bawią. Życzliwość odczuwamy także w relacjach z władzami samorządowymi - opowiada Przewodnicząca KGW. 

Nasza działalność w czasie pandemii była bardzo bogata. Oczywiście, zachowywaliśmy wszystkie obowiązujące zasady epidemiczne, aby w dobrym zdrowiu wykonać zadania. A było ich naprawdę dużo. Były warsztaty, na których przygotowywałyśmy tradycyjne kujawskie potrawy i ciasta, piekłyśmy smakowite chleby, haftowałyśmy, tańczyłyśmy zumbę, uczyłyśmy się szyć na maszynie i szydełkowania, malowałyśmy na szkle, robiłyśmy ozdoby wielkanocne, włączyłyśmy się w akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci z naszego terenu, nie tylko finansowo, ale upiekłyśmy ciasta i chleby. Jesteśmy  „kobiety, które żadnej pracy się nie boją”.

Współpracujemy ze szkołą podstawową z naszego terenu. Jest to bardzo owocna wieloletnia wymiana doświadczeń. To uczniowie wraz z opiekunką zainspirowali nas do zainteresowania się kujawskimi tradycjami, gwarą i strojami. W najbliższym czasie włączymy się w akcję prozdrowotną Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która ma na celu edukowanie i budowanie świadomości społecznej na temat raka kolczystokomórkowego skóry. Istotnym czynnikiem rozwoju tego rodzaju nowotworu jest narażenie zawodowe na promieniowanie UV u osób wykonujących pracę na świeżym powietrzu, szczególnie w sektorze rolnictwa. Przygotowujemy także powiatową uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich - podsumowuje Pani Renata Rutkowska. 

KGW Opatowice podzieliło się z czytelnikami kalendarzrolnikow.pl przepisem na placki ziemniaczane.

Składniki:

 • 1  kg ziemniaków                                                  
 • 2 łyżki śmietany 12%
 • 1  cebula
 • 2 płaskie łyżeczki soli
 • 1/2 łyżeczki pieprzu
 • 3 łyżki mąki pszennej
 • 3 łyżki płatków owsianych
 • 3 łyżki płatków kukurydzianych
 • 2 żółtka
 • olej do smażenia

Wykonanie:

Ziemniaki i cebulę zetrzeć na tarce, dodać śmietanę i resztę składników. Białka ubić na sztywną pianę i dodać do masy. 
Smażyć na gorącym tłuszczu. Smacznego!

 

Zachęcamy do odwiedzenia KGW Opatowice na Facebooku. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Tematy pokrewne:
Poznaj nasze KGW IIPoznaj nasze KGW II

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO