KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Jabłka poniżej kosztów produkcji

Opublikowano 19.09.2021 r.
Sezon na jabłka rozpoczyna się protestami. Sadownicy z wielu regionów alarmują, że sieci sklepów wymuszają takie ceny skupu jabłek, które w żaden sposób nie pokrywają kosztów produkcji tych owoców.

Z takim samym problemem borykają się sadownicy z województwa łódzkiego. W ich sprawie stanęła izba rolnicza, która usiłuje interweniować w sprawie zbyt niskich cen jabłek w skupie.


- Markety wymuszają na sadownikach sprzedaż jabłek po bardzo niskich cenach, często poniżej kosztów produkcji. Występuje duża rozbieżność między cenami uzyskiwanymi przez sadowników a na półkach sklepowych - zwraca uwagę Bronisław Węglewski, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. - To nie sadownik dyktuje wysokie ceny, ale markety, podmioty skupowe. Taka sytuacja w konsekwencji doprowadzi do bankructwa gospodarstwa sadownicze. W związku z tym zasadne jest wprowadzenie minimalnej ceny gwarantowanej na płody rolne o co Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wnioskowała wielokrotnie.


Podczas niedawnego protestu Związku Sadowników Rzeczpospolitej RP apelowano o to, by cena jabłek w skupie wynosiła co najmniej 2 złote za kilogram. Takie jabłka w sklepie mogłyby kosztować 4 złote - a po złotówce na kilogramie mieliby zarabiać przewoźnik i sieć sklepu. Jednak sklepowa cena w wysokości 4 zł za kilogram jabłek jest wysoka i takie podejście może oznaczać obarczenie wyłącznie konsumentów problemami z drogimi owocami. 


Tym bardziej, że jabłek jest w tym sezonie dużo. W centralnej Polsce, na straganie można kupić je po 2,5 zł/kg i... zainteresowanie nie jest duże.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO