Domowe kosmetyki z dyni - tanie i skuteczne
Maseczka z dyni - odświeża i oczyszcza
Najprostszą wersją maseczki jest położenie na twarz pozbawionego skórki i rozgniecionego miąższu z dyni. Maseczkę należy trzymać na twarzy 15–20 minut, następnie zmyć letnią wodą.
Dla urozmaicenia przy cerze suchej można dodać kilka kropel oliwy z oliwek lub oleju lnianego, przy cerze mieszanej kilka kropel soku z cytryny lub owocowego octu winnego. Maseczka dobrze odświeża, oczyszcza i nawilża. Polecana jest do każdego typu cery, a także przy skórze zanieczyszczonej i przesuszonej.
Płukanka z dyniowej skórki do włosów
W sezonie dyniowym, przy przygotowywaniu np. zupy z dyni, zostaje duża ilość niepotrzebnej, dyniowej skórki, niekiedy z miąższem. Warto z odpadów dyniowych przygotować naturalną płukankę do włosów. Skórki wraz z miąższem wystarczy zmielić lub pokroić na drobno i zalać zimną wodą w proporcji 1 część dyni do 3 części wody. Odstawić na jakiś czas i następnie gotować na małym ogniu przez około pół godziny. Płukankę przecedzić, wychłodzić i używać do płukania umytych włosów.
Większą część płukanki można przechowywać w lodówce przez kilka dni. Gdy włosy są bardzo suche można do płukanki dodać kilka kropel oleju lnianego lub oliwy z oliwek, a także wzbogacić ją kilkoma kroplami soku z cytryny lub octu winnego.
Zabieg stosowany regularnie poprawia kondycję włosów, wzmacnia, nadaje blasku i puszystości włosom.
Kąpiel z koktajlem dyniowo-mlecznym
By poprawić kondycję i ukrwienie skóry, a także uelastycznić, ujędrnić i wygładzić skórę warto do kąpieli dodawać dyniowy koktajl. Wystarczy w mleku zmieszanym w proporcji 1:1 z wodą ugotować do miękkości kawałek miąższu dyni. Następnie całość dodatkowo zmiksować i powstały dyniowo-mleczny koktajl wlać do kąpieli. Można przy suchej skórze dodać jeszcze kilka kropel oliwy z oliwek lub dowolnego oleju. Pozostać w kąpieli 20–30 minut. Taką kąpiel warto aplikować 2-3 razy w tygodniu.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|