"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich w Witaniowie
Koło Gospodyń Wiejskich w Witaniowie tworzyły już około 30 lat temu nasze mamy i babcie. Działał wtedy zespół ludowy, chór, a nawet kabaret, organizowano zabawy dla dzieci. Niestety z biegiem czasu koło przestało istnieć. Po wielu latach, we wrześniu 2019 r. powstała inicjatywa jego reaktywacji, jednak w zmienionej, bardziej nowoczesnej formie. Członkiem naszego KGW może zostać każda osoba, która jest zameldowana w naszej wsi i skończyła 18 lat. Obecnie koło liczy 40 członków w tym 6 panów - opowiada Pani Barbara Lewandowska.
Naszym działaniom towarzyszy motto: „Integracja zaczyna się w sercu człowieka”. Wielką wagę przywiązujemy do przekazywania młodszym członkom koła starszych receptur, przepisów, doświadczeń, a także dzielenia się wspomnieniami z dawnych wydarzeń oraz tradycji na wsi. Młodsi członkowie zaś służą starszym pomocą w nowinkach technicznych, obsługują portale społecznościowe, w których piszą o działalności koła i reprezentują je.
KGW brało udział w akcji charytatywnej na rzecz fundacji Rak’n’roll, w Powiatowym Dniu Kół Gospodyń Wiejskich, a także w programie telewizyjnym „Między Wisłą a Bugiem” w TVP 3 Lublin. Wystawiałyśmy również swoje stoisko podczas dożynek gminnych i powiatowych oraz rajdu rowerowego. Otrzymałyśmy I miejsce w kategorii deser z wykorzystaniem ziół w konkursie kulinarnym, jaki odbył się w ramach realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej Projektu pn. "Zielarstwo - od tradycji do współczesności" Organizowałyśmy dzień kobiet, zabawę choinkową dla dzieci oraz dzień dziecka, a także pierwsze od wielu lat dożynki sołeckie, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W ostatnim czasie obchodziliśmy drugie urodziny, co oczywiście uczciliśmy uroczystym spotkaniem członków KGW.
Nasze koło od początku swojej działalności jest zarejestrowane w ARiMR, dzięki dotacji, którą otrzymujemy miałyśmy możliwość zakupu wielu przydatnych nam rzeczy m.in. koszulek z logiem naszego koła oraz sprzętu, który wykorzystujemy podczas festynów, dożynek itp. - informuje Pani Barbara.
Do naszego Koła należy bardzo wiele osób, które od niedawna mieszkają w naszej wsi i są one bardzo zadowolone, że mają możliwość poznania i integracji z innymi mieszkańcami - gdyby nie koło to pewnie z niektórymi w ogóle nie miałyby kontaktu. Zebrania czysto formalne organizujemy raz albo dwa razy w roku, wtedy omawiamy sprawy funkcjonowania koła. Mamy ze sobą ciągły kontakt poprzez portale społecznościowe, gdzie omawiamy sprawy bieżące np. kto może zrobić jakąś potrawę na dożynki albo kto będzie obsługiwał stoisko. Często spotykamy się też towarzysko, aby się zintegrować, pobyć w swoim towarzystwie i świetnie się przy tym bawić. Nasze członkinie mogą pochwalić się pięknym rękodziełem, m.in. słojami wykonanymi metodą decoupage, makramami, łapaczami snów , wykonanymi na szydełku, serwetkami, obrazami wyszywanymi metodą krzyżykową, pięknymi chustami czy ozdobami świątecznymi typu bombki czy skrzaty. Wśród przygotowywanych przez nas lokalnych przysmaków popularnością cieszą się pierogi z miętą wg przepisu babci, rogaliki z dżemem truskawkowym z truskawek z naszych plantacji, wafle przekładane na różne sposoby czy zwycięzca konkursu kulinarnego sernik z masą bazyliowo-cytrynową.
Słyszymy wiele pochwał. Mieszkańcy tłumnie przychodzą na organizowane przez nas wydarzenia i świetnie się bawią. W razie potrzeby służymy wszystkim pomocą i oczywiście reprezentujemy wieś na zewnątrz.
Pandemia mocno nas przyhamowała, jednak w miarę luzowania obostrzeń wznowiłyśmy swoje działania. W tym czasie kontakt odbywał się głównie przez portale społecznościowe, ale też nie wybiegałyśmy w przyszłość zbyt mocno, bo nikt z nas nie wiedział, co będzie dalej. Nasze plany na najbliższy czas to przede wszystkim remont naszej siedziby, chcemy stworzyć miejsce do spotkań, w którym też będziemy mogły organizować warsztaty dla naszych członków i rozwijać swoje umiejętności. Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli, to planujemy organizację kolejnych imprez w przyszłym roku - podsumowuje Pani Barbara Lewandowska.
Zachęcamy do odwiedzenia KGW w Witaniowie na Facebooku.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|