Owoców jest więcej, warzyw będzie mniej

Jak wynika z informacji GUS, rezultaty przedwynikowego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 r. przedstawiają się następująco:
- zbiory zbóż ogółem ocenia się na 34,5 mln t, tj. o około 3% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
- produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 27,0 mln t, tj. o około 6% mniej od uzyskanej w 2020 r.;
- zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 3,2 mln t, tj. o około 2% więcej od zbiorów ubiegłorocznych;
- zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 7,1 mln t, tj. o około 10% mniej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym;
- zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 15,0 mln t, tj. na poziomie produkcji uzyskanej w 2020 r.;
- produkcję warzyw gruntowych ocenia się na blisko 3,9 mln t, tj. o ok. 2% mniej w porównaniu z rokiem poprzednim;
- przewiduje się, że zbiory owoców z drzew wyniosą ponad 4,4 mln t, tj. o ok. 13% więcej od produkcji ubiegłorocznej;
- zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln t, tj. o ok. 1% mniej od zbiorów 2020 r.
Dlaczego warzyw zbierzemy w tym roku mniej?
- Warunki pogodowe na początku okresu wegetacji nie sprzyjały wzrostowi roślin, a występujące często opady deszczu utrudniały terminowe prowadzenie prac polowych. W konsekwencji na wielu plantacjach dochodziło do rozwoju chorób grzybowych, zwiększała się też presja ze strony szkodników - informuje Karolina Banaszak, Rzecznik Prasowy Prezesa GUS. -
Duża ilość wilgoci korzystnie wpływała na wzrost masy warzyw korzeniowych (marchwi, pietruszki, buraków i selerów), natomiast gatunki ciepłolubne (pomidory, papryka i ogórki gruntowe) nie miały w tym czasie optymalnych warunków do rozwoju.
Częste opady uniemożliwiały dosuszenie zebranej cebuli, co negatywnie wpłynęło na jej jakość. W uprawie kalafiorów i brokułów problemem była silna presja ze strony szkodników uszkadzających plon handlowy. Znaczące dobowe wahania temperatur w sierpniu skutkowały pękaniem główek kapusty.
Potwierdzają się także szacunki, że w produkcji owoców rok 2021 jest rekordowy. Szkoda tylko, że nie przekłada się to ani na ceny w skupach, gdzie jest tanio, ani na ceny w sklepach, gdzie panuje ogromna drożyzna.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|