KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2021-10-10

Zbliża się czas zbioru kukurydzy na ziarno

Kiedy w ziarniaku pojawia się czarna plamka nadchodzi czas zbioru kukurydzy na ziarno. W wielu regionach Polski będzie to w tym roku połowa października. 

- Gdy wysychają liście okrywowe na kolbie i ziarno twardnieje to znak, że zbliża się termin zbioru kukurydzy na ziarno - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Najbardziej oczywistym znakiem jest tak zwana czarna plamka pojawiająca się w ziarniaku przy jego nasadzie. To znak, ze kukurydza jest gotowa do zbioru. 

Czarna plamka oznacza optymalną dojrzałość kukurydzy


- W fazie czarnej plamki w ziarniakach gromadzi się maksymalna ilość suchej masy, a dalsze dojrzewanie ziarna polega na oddawaniu wody, a więc zamieraniu całych roślin - wyjaśnia inżynier Węgrzyn. - Warto sprawdzać ziarniaki poniżej środkowej części kolby, gdyż te wskazują optymalny czas zbioru. W ziarniakach na górze kolby czarna plamka pojawia się wcześniej, a w tych położonych najniżej - na samym końcu..


W Polsce środkowej i w większości Wielkopolski czarna plamka już się pojawia. Oznacza to, ze za kilka - kilkanaście dni można będzie zebrać kukurydzę. Generalnie przyjmuje się, iż stan dojrzałości omłotowej rośliny osiągają 10-14 dni po pojawieniu się czarnej plamki. Wiele wskazuje na to, że może to być rok rekordowy.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione