Polski Ład dla polskiej wsi

Polski Ład dla polskiej wsi 7 kluczowych zmian
1. Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw
2. Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa
3. Nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników
4. 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego w gospodarstwie
5. Bezpłatne miejsca do handlu rolniczego w miastach
6. 4,5 miliarda złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym
7. Więcej pieniędzy na walkę z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej
Premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do czasów bezwzględnej transformacji lat 90-tych podkreślił, że polska wieś zawsze była wierna Polsce, ale Polska nie zawsze była wierna polskiej wsi. Zapowiedział programy wspierające tereny popegeerowskie, na które będą kierowane środki i inwestycje.
Szef rządu zapewnił, że każdy rolnik, który będzie się chciał ubezpieczyć dostanie dopłatę od państwa w maksymalnej, możliwej wysokości, na jaką pozwala prawo unijne.
Premier przypomniał także, że w ramach nowych rozwiązań rolnik przechodząc na emeryturę nie będzie musiał zbywać gospodarstwa.
– W ramach tych zmian, które przedstawiamy likwidujemy też obowiązek uzyskania pozwoleń na budowę obiektów gospodarskich do 300 m2 – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda stwierdził, że problemy na polskiej wsi można podzielić na dwa główne problemy – mała opłacalność i duża liczba pośredników.
Minister zapowiedział, że w ramach Polskiego Ładu rolnicy będą mieli szersze możliwości zbytu swoich produktów m.in. w Internecie, na darmowych targowiskach lub też w ramach regionalnych centrów sprzedaży. Będą też ułatwienia w zakresie magazynowania wytworzonych w gospodarstwie produktów. Kolejnym ułatwieniem będzie agroport, nad którym nadzór będzie miał resort rolnictwa.
– Ponad 97 procent rolników w Polsce będzie miało wyższe dopłaty – powiedział szef resortu rolnictwa.
– Na odbudowę polskiego przetwórstwa przeznaczamy 4,5 mld złotych – zapowiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda.
– Po raz pierwszy w przyszłym roku będzie nowy ubezpieczyciel dla rolników. Na dopłaty do ubezpieczeń przygotowaliśmy 1,4 mld złotych – poinformował minister Grzegorz Puda.
Minister powiedział ponadto o przygotowywanych zmianach legislacyjnych, które zabezpieczą produkcję rolną i możliwość wykonywania prac polowych w różnych porach dnia i nocy.
Kolejnym wsparciem będzie bon edukacyjny dla młodych ludzi z obszarów wiejskich. Będą także rozbudowywane szkoły, przedszkola i żłobki.
– Chcemy, aby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość z wsią i rolnictwem – podkreślił minister Grzegorz Puda.
Szef resortu rolnictwa zaznaczył także rolę małych i średnich gospodarstw rolnych, które dbają o nasze bezpieczeństwo żywnościowe, ale również dbają o zachowanie tradycji i zwyczajów.
– Polska wieś będzie wzorem dla innych krajów – zapewnił minister Grzegorz Puda.
Uczestniczący w dzisiejszej uroczystości komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski dziękował wszystkim polskim rolnikom, którzy wnieśli wielki wkład w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce, ale też i w Europie.
Komisarz podkreślił, że polskie propozycje zaprezentowane w Polskim Ładzie dla polskiej wsi bardzo dobrze wpisują się w kierunek zmian zaproponowanych w Unii Europejskiej.
Komisarz zwrócił uwagę, że właśnie takie rolnictwo, jakie jest w okolicach Przysuchy jest rolnictwem rozwijającym się w zgodzie z naturą.
– Wszystko co proponujemy to dobrowolne programy. Nikt nikogo do niczego nie będzie zmuszał – zapewnił komisarz Janusz Wojciechowski w kontekście unijnego Zielonego Ładu.
Komisarz przyznał, że do tej pory wieś była dyskryminowana, ale w nowej perspektywie to się zmieni i będzie ściśle monitorowane.
– Polska ma 34,5 mld euro do dyspozycji na rolnictwo – zwrócił uwagę unijny komisarz i z uznaniem podkreślił, że polski program Krowa+ jest doskonałym programem, który stał się wzorcowym.
Komisarz zapewnił, że czyni wszystko co możliwe, aby wszystkie kraje były traktowane równo i sprawiedliwie, zgodnie z traktatowymi zapisami.
Realizacja wszystkich przedstawionych dziś działań przybliża nas do głównego celu jakim jest wyrównanie poziomów życia na wsi i w mieście, aby miejsce zamieszkania nie było barierą do realizowania własnych zamierzeń i osobistej drogi rozwoju.
źródło: min rol
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|