KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA

WYSZUKIWARKA

Sposoby na jesienną chandrę

Opublikowano 15.10.2021 r.
Wraz z końcem lata dni stają się krótsze, temperatura spada, więcej pada, a wokół robi się coraz szarzej i smutniej. Co zrobić, aby nie zawładnął nami równie pochmurny nastrój? Polecamy sposoby na jesienną chandrę.

Jesienna chandra objawy

Jesienne depresje czy też chandry są stosunkowo częste. Doczekały się nawet naukowej nazwy. Określa się je mianem Seasonal Affective Disorder (w skrócie: SAD), czyli sezonowych zaburzeń nastroju. Ludzie borykający się z tym schorzeniem bardzo długo śpią, są ociężali i ospali. Mają natomiast bardzo duży apetyt. 

Przyczyna? Naukowcy zwracają uwagę przede wszystkim na mniejszy niż w miesiącach letnich dostęp do światła. Według statystyk z SAD boryka się nawet co 10 mieszkaniec Polski.

Sposoby na jesienną chandrę

Jak radzić sobie z jesienną chandrą? Wbrew pozorom jest na to wiele sposobów – każdy prędzej czy później, znajdzie taki, który w jego wypadku zadziała najlepiej. Oto kilka propozycji. 

  • W poszukiwaniu endorfin

Pierwsze zadanie dla walczących z jesienną chandrą to dostarczyć organizmowi hormonów szczęścia, czyli endorfin. Nie od dziś wiadomo, że dobrym ich źródłem jest czekolada (przede wszystkim gorzka), ale warto poszukać innego rozwiązania (zwłaszcza jeżeli dbamy o linię). Świetnym pomysłem jest aktywność na świeżym powietrzu i sport. 

Psychologowie zachęcają, aby polubić podejmowaną aktywność – codzienny spacer lub inna aktywność fizyczna będzie idealnym rozwiązaniem - tylko wtedy odczujemy satysfakcję i radość. Mimo niechęci warto zmobilizować się do jej wykonywania.

  • Zdrowo znaczy kolorowo

Jesień kojarzy się bardzo często z szarymi, monotonnymi kolorami, które nie pozostają bez wpływu na nasz nastrój. Dlatego, jeżeli to tylko możliwe, otaczaj się całym bogactwem kolorów. Zmień zasłony w pokoju na kolorowe, powieś barwny plakat lub inne elementy ozdobne. 

  • Nie bądź samotnikiem

Nie od dziś wiadomo, że znakomitym sposobem na chandrę bądź „doła” (nie tylko jesienią) są … przyjaciele. Z pewnością znajda się wśród nich tacy, którzy nie zmagają się z SAD. To idealny moment na spotkania, na które nie było czasu w „sezonie rolniczych” prac.

  • Realizuj pasje i hobby!

Dłuży Ci się jesienny wieczór, który spędzasz przed telewizorem? Może warto poszukać jakiejś, poprawiającej humor alternatywy. Znakomitym pomysłem jest odświeżenie pasji czy też hobby, o którym być może już dawno zapomnieliście? Niektórym humor poprawia składanie modeli, układanie puzzli, majsterkowanie, a innym… robienie na drutach lub gotowanie. Ciekawym pomysłem może być także sięgnięcie po ciekawą książkę. Naprawdę warto spróbować.

Życzymy radosnej, pozbawionej złego humoru, jesieni! 

A jak jest sposób Estrelli na jesienną chandrę? Obejrzyj film:
 

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO