Konieczna lustracja młodego rzepaku
- Na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano liczne uszkodzenia, które mogły zostać wyrządzone przez larwy gnatarza rzepakowego, które zaobserwowano na liściach, oraz przez gąsienice sówkowatych. Młode larwy gnatarza rzepakowego zeskrobują tkankę i wygryzają niewielkie otwory, natomiast starsze zjadają całe liście, pozostawiając gołożery. Podstawą do wykonania zabiegu insektycydowego jest przekroczenie progu ekonomicznej szkodliwości tj. gdy na jednej roślinie występuje 1 larwa gnatarza w fazie BBCH 11-19 - informuje IOR-PIB.
Eksperci z Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów informują także, że na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano również pojedyncze larwy tantnisia krzyżowiaczka. Próg ekonomicznej szkodliwości dla tego agrofaga: 1 larwa na 1 roślinie (BBCH 12-19).
Problemem mogą być także mszyce brzoskwiniowe, pojawiające się jesienią od kilku lat w uprawach rzepaku.
- Warto zwrócić w obecnym czasie szczególną uwagę na mszycę brzoskwiniową, wyrządzane przez nią szkody związane z przenoszeniem wirusów m.in. wirusa żółtaczki rzepy nasilają się w ostatnich latach - zaleca IOR.
Choć zrobiło się chłodniej, to jednak i tak warto skorzystać z zaleceń ekspertów i przeprowadzić lustrację młodego rzepaku pod kątem szkodników.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|