Co powinniśmy wiedzieć o BMI?
BMI
W społeczeństwach krajów rozwiniętych dominują te związane często z nadwagą i otyłością: miażdżyca, cukrzyca czy też choroba niedokrwienna serca. Jeżeli BMI (nazywane również wskaźnikiem Queteleta od nazwiska jego pomysłodawcy) jest zbyt wysokie to ryzyko wystąpienia wspomnianych dolegliwości rośnie.
Obliczanie BMI
Nie jest to zadanie trudne. Naszą wagę należy podzielić przez wzrost podany w metrach. Jeżeli więc mamy 180 cm wzrostu i ważymy 80 kg nasze BMI wyniesie 80 / 1,8*1,8 = 24,6. Co oznacza fakt, że nasze BMI wynosi 24,6?
Aby się tego dowiedzieć, trzeba skorzystać z poniższej tabeli:
- BMI mniejsze niż 16,0 – wygłodzenie
- 16,0–17,0 – wychudzenie (może być spowodowane anoreksją)
- 17–18,5 – niedowaga
- 18,5–25,0 – wartość prawidłową
- 25,0–30,0 – nadwaga
- 30,0–35,0 – I stopień otyłości
- 35,0–40,0 – II stopień otyłości ( tzw. otyłość kliniczna)
- Więcej niż 40,0 – III stopień otyłości (tzw. otyłość skrajna)
Wynik 24,6 oznacza, że z naszą wagą wszystko w porządku. Jeżeli jednak nie mieścimy się w przedziale 18,5–25,0 powinniśmy pomyśleć o zmianie diety i skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badań m.in. krwi.
BMI jest bardzo prostym narzędziem, które pozwoli na zorientowanie się czy waga naszego ciała odbiega od normy, czy też jest prawidłowa. Do statystyk i analiz wykorzystuje je często Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO).
BMI kalkulator
W internecie dostępne są kalkulatory BMI online.
Narzędzie to jednak nie jest pozbawione wad. Nie wykorzystuje się go do analizowania wagi dzieci oraz sportowców. W obu wymienionych przypadkach może bowiem dojść do poważnych przekłamań. Dlaczego? Sportowcy, ze względu na dużą masę mięśniową, mogą mieć BMI wskazujące na otyłość mimo iż z całą pewnością ten problem ich nie dotyczy.
Za bardziej precyzyjny niż BMI wskaźnik uważa się procentową zawartość tłuszczu w organizmie,ale do jej pomiaru potrzebna jest jednak specjalistyczna aparatura. Zazwyczaj mają ją dietetycy, chociaż na rynku pojawiły się wagi analityczne, które pokazują ilość tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, obliczają BMI i z powodzeniem można je stosować do domowego użytku.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|