Specustawa w sprawie ASF niebawem wejdzie w życie

Ustawa pozwala na uśmiercanie odłowionych dzików i budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy.
Głównym celem ustawy jest zwiększenie skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia przed rozwleczeniem choroby zakaźnej, zwalczania chorób zakaźnych wśród zwierząt wolno żyjących (dzikich) – informuje Kancelaria Prezydenta RP. – Ustawa daje możliwość nakładania nowych nakazów, zakazów i ograniczeń oraz wprowadza sankcje administracyjne za ich nieprzestrzeganie.
Ustawa zmienia przepisy w kilku ustawach m.in. w Prawie łowieckim zwiększając nadzór nad Polskim Związkiem Łowickim. Chodzi o poprawę efektywności odstrzału sanitarnego, m.in. polowań na obszarach chronionych. Ponadto wprowadzono możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego.
Do ustawy o ochronie granicy państwowej wprowadzono rozwiązania pozwalające na wykonywanie na gruntach położonych w pasie drogi granicznej budowli służących zapobieganiu lub zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. W praktyce umożliwić ma to wybudowanie płotu, który zatrzyma zakażone dziki na terenie Ukrainy i Białorusi i nie pozwoli na przejście do Polski.
Po to, by zachęcić myśliwych do odstrzału dzików, daje się im prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego do sześciu dni w roku; będzie to urlop płatny.
W ustawie wprowadzono także zwolnienie od pracy lub wykonywania zajęć służbowych dla osoby wykonującej odstrzał sanitarny zwierząt z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub uposażenia – informuje Kancelaria Prezydenta RP. – W ciągu roku kalendarzowego ten czas nie może przekroczyć 6 dni.
Dodajmy jeszcze, że w ostatnich dniach 2017 roku potwierdzono kolejne ponad 50 przypadków ASF u dzików, głównie z województw mazowieckiego i lubelskiego.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|