Przepisy na pieczoną gęś i rogale marcińskie - poleca Koło Gospodyń Wiejskich w Starkowie

Pieczona gęś
Składniki: gęś - tuszka, czosnek, majeranek, olej, pieprz, sól, jabłka - najlepiej szara reneta, żurawina.
Wykonanie: oskubaną z piór, wypytwaną i oczyszczoną gęś zanurzamy w solance tj. zimna woda i 4 garście soli w dużym naczyniu, żeby gęś była zanurzona. W takiej kąpieli zostawiamy na kilka godzin albo na całą noc w zimnym pomieszczeniu. Następnie po tym czasie przygotowujemy: starty czosnek ok. 3 całe kulki, majeranek, sól (już nie dużo, bo mięso było w solance), a także mielony pieprz czarny. Wszystko łączymy z odrobiną oleju. Taką mazią nacieramy tuszkę gęsi od środka i na zewnątrz. Zamarynowaną gęś przekładamy do naczynia i wkładamy do lodówki na następną noc. Wcześnie rano wyjmujemy gąskę z lodówki. Tuszkę wypychamy ćwiartkami jabłek. Najlepsza jest szara reneta ze skórą i garść żurawiny suszonej . W otwór w tuszce wbijamy wykałaczki i związujemy bawełnianym sznurkiem. Tak przygotowaną gęś wkładamy do brytfanny piersiami do dołu i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni C, po godzinie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i to jest moment, kiedy gąskę należy przewrócić na grzbiet. Co jakiś czas należy polewać gęś wytopionym tłuszczem. Czas pieczenia zależy od ciężaru gęsi. Minimum 3 godziny, ale najlepiej sprawdza się metoda - 1 godzina na kilogram gęsi lub dobre oko gospodyni ;-) Najlepsza do pieczenia jest stara żeliwna brytfanna po babci. Pieczemy pod przykryciem, ale przed końcem zdejmujemy pokrywę, zwiększamy temperaturę i rumienimy mięso.
11 listopada w samo południe podajemy taką gęś w towarzystwie czerwonej kapusty i klusek śląskich polanych wytworzonym sosem - opowiadają Panie z KGW Starkowo. - Tłuszcz gęsi zlewamy w całości i zachowujemy. Ma on wiele zastosowań. Mięso gęsi to bogactwo białka i zdrowych kwasów tłuszczowych.
Starkowskie rogale na Świętego Marcina
Proporcje na 20 sztuk
- 800 g maki pszennej
- 350 ml ciepłego mleka
- 20 g świeżych drożdży
- 2 jajka całe i 1 żółtko
- szczypta soli
- 100 g stopionego letniego masła
- 250 g masła z zamrażarki
Masa makowa: 1/2 kg białego maku, 100 g rodzynek, 100 g orzechów włoskich, 300 g miodu, 50 g skórki pomarańczowej kandyzowanej, 90 g masła, 3-4 jajka, 300 g biszkoptów.
Mak wypłukać, zalać wrzątkiem i gotować przez około 30 minut na bardzo wolnym ogniu, odcedzić na sicie i zmielić trzykrotnie. W maszynce mielimy też orzechy i rodzynki. Dodajemy stopione masło, płynny miód, skórkę pomarańczową, szczyptę soli i podgrzewamy, mieszajac przez około 4 minut. Studzimy i dodajemy zmielone biszkopty i jajka. Mieszamy - gotowe. Najlepiej masę przygotować dzień wcześniej.

Tradycja pieczenia rogali jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, tylko proporcje do wyrobu ciasta się przez lata zmniejszają :-) Czytelnikom kalendarzrolnikow.pl życzymy smacznego świętowania!
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|