Dobre prognozy zbiorów kukurydzy
Takie są prognozy amerykańskiego departamentu rolnictwa (USDA). W Unii Europejskiej zbiory także szacowane są na wysokim poziomie. Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa poinformowało, że produkcja kukurydzy jest prognozowana na poziomie 66 mln ton, o 3% wyższym niż w 2020 r. Jednak unijne zbiory kukurydzy są mniejsze od zapotrzebowania rynku wewnętrznego, co skutkuje dużym importem. W sezonie 2021/2022 do UE może zostać zaimportowane około 15 mln ton kukurydzy.
W Polsce w 2021 r. ze względu na większą niż przed rokiem powierzchnię uprawy zbiory kukurydzy mogą być znacząco wyższe niż przed rokiem. Na rynku krajowym dobra pogoda wpłynęła na przyspieszenie zbiorów. Kukurydziane żniwa przekroczyły już półmetek. Jak zauważają analitycy z KOWR, bardzo dobre zbiory odnotowano we wschodniej części Wielkopolski, na Mazowszu i na Podlasiu. W końcu pierwszego tygodnia listopada 2021 r. opady deszczu wpłynęły na podwyższenie wilgotności ziarna kukurydzy, co skutkuje wzrostem kosztów suszenia.
W ostatnim tygodniu października w zakładach zbożowych objętych monitoringiem ministerstwa rolnictwa kukurydzę „suchą” średnio w kraju kupowano po 961 zł/t, o 1% drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 8% niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 33% wyższa niż przed rokiem.
Za kukurydzę „mokrą” przeciętnie w kraju uzyskiwano 622 zł/t, o 2% więcej niż w poprzednim tygodniu i o 3% więcej niż trzy tygodnie wcześniej.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|