Rzepak bije rekordy cen
To o 88% więcej niż przed rokiem!
Tymczasem Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pokusiło się o wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje, że ceny rzepaku gwałtownie rosną i nic nie zapowiada ich stabilizacji.
Od połowy czerwca 2021 r. na giełdzie MATIF w Paryżu średnie ceny rzepaku w kontraktach terminowych, pomimo tygodniowych wahań, wykazywały tendencję wzrostową i kształtowały się na poziomach znacznie wyższych niż przed rokiem. Wzrost cen rzepaku był spowodowany zarówno redukcją globalnych zbiorów rzepaku w stosunku do wcześniej zakładanych, jak i deficytem podaży rzepaku na rynku UE z powodu niskiego stanu zapasów na początku sezonu 2021/2022. Ponadto czynnikiem pośrednio oddziałującym prowzrostowo na sytuacje cenową na rynku rzepaku były wysokie ceny ropy naftowej.
- Od trzeciej dekady lipca 2021 r. ceny zakupu rzepaku na rynku krajowym wykazywały przewagę tendencji wzrostowych, co było odzwierciedleniem sytuacji na rynku międzynarodowym charakteryzującym się wysokimi cenami olejów roślinnych i rzepaku w kontraktach terminowych - informuje Biuro Analiz i Strategii KOWR.
Silne powiązanie rynku krajowego z międzynarodowym, w tym szczególnie z rynkiem europejskim, w dużym stopniu wpływa na ceny skupu rzepaku w Polsce. Główny Urząd Statystyczny ocenił, że w Polsce powierzchnia uprawy rzepaku w 2021 r. zwiększyła się o około 2% i wyniosła 1,0 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oszacowano na poziomie 3,2 mln ton, o około 4% wyższym niż w 2020 r.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|