Maseczka z jabłka - 4 sposoby na kosmetyki naturalne
1. Odżywcza maseczka drożdżowo-jabłkowa
By uelastycznić i wygładzić skórę, warto nałożyć maseczkę drożdżowo-jabłkową.
Należy wziąć 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku jabłkowego lub drobno startego musu jabłkowego, połączyć z 2 łyżkami jogurtu naturalnego i połową świeżej kostki drożdży (około 50 g). Całość dokładnie wymieszać. Gęstą maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 15-20 minut. Zmyć letnią wodą. Ten zabieg polecany jest do skóry zmęczonej i zwiotczałej.
2. Maseczka na twarz oczyszczająca
Przy skórze pozbawionej witamin, zwiotczałej i ze zmarszczkami, warto zrobić oczyszczającą maseczkę.
Wystarczy do jej przygotowania zmiksować pół jabłka, 1 żółtko, 1 łyżkę miodu, kilka kropel soku z cytryny, łyżkę winnego octu jabłkowego oraz 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju lnianego. Składniki utrzeć na gładką papkę i nałożyć na twarz, szyję i dekolt. Pozostawić na 30 minut i potem zmyć letnią wodą. Ten zabieg stosowany regularnie oczyszcza, przywraca blask skórze, ujędrnia, natłuszcza, nawilża, odżywia oraz redukuje zmarszczki.
3. Maseczka jabłkowa dla cery suchej
Do cery suchej i zwiotczałej najlepiej wykonać maseczkę z drobno utartego jabłka, połączonego z 1 łyżeczką od herbaty oleju lnianego i odrobiną mleka lub śmietany. Składniki należy wymieszać, tworząc jednolitą masę i nanieść na twarz, szyję i dekolt. Pozostawić na około 20 minut i zmyć letnią wodą.
Kosmetyk dobrze nawilża, odżywia, wygładza i natłuszcza skórę.
4. Maseczka na trądzik jabłkowa z mąką ziemniaczaną
Przy cerze tłustej i trądzikowej, dobrze sprawdzi się także maseczka z dodatkiem mąki ziemniaczanej.
Wystarczy jedno drobno starte jabłko, połączyć z mąką ziemniaczaną i 2 łyżkami ubitego białka kurzego. Wszystkie składniki wymieszać i w postaci gęstej papki nałożyć na twarz na około 15-20 minut. Po tym czasie maseczkę zmyć ciepłą wodą i nałożyć chłodny kompres, np. z wacików kosmetycznych nasączonych w chłodnej herbatce owocowej lub rumiankowej. Następnie nałożyć na twarz krem. Maseczkę aplikować 2-3 razy w tygodniu, przez 6-7 tygodni. Zabieg dobrze usuwa zanieczyszczenia skórne, likwiduje trądzik, wągry, wypryski, wygładza, poprawia koloryt i wygląd skóry.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|