KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

LIR pisze do UOKiK w sprawie niskiej ceny skupu żywca

Opublikowano 28.11.2021 r.
Lubelska Izba Rolnicza zdecydowała się na wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Lublinie z prośbą o przeprowadzenie kontroli wśród podmiotów skupujących, sieci handlowych oraz zakładów mięsnych działających na rynku wieprzowiny. 

- Lubelska Izba Rolnicza zawiadomiła UOKiK o możliwości występowania praktyk nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej podmiotów skupujących trzodę chlewną jak i samych zakładów mięsnych - informuje Zarząd LIR. - Zauważono, że mięso ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach ASF jest bezpieczne dla ludzi, a odmowa jego zakupu przez podmioty skupujące jak i przez niektóre zakłady mięsne może stanowić praktykę nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.
Według rolników jak i Lubelskiej Izby Rolniczej mięso po wszystkich niezbędnych badaniach weterynaryjnych może być sprzedawane bez żadnych ograniczeń na terenie całej Polski. Samorząd rolniczy zauważa także, że cena mięsa w sklepach nie jest zróżnicowana w zależności od pochodzenia wieprzowiny, jedno co jest najważniejsze to to że mięso jest przebadane i zdrowe.  


- Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej, nie tylko odmowa przyjmowania wieprzowiny pochodzącej ze stref wystąpienia ASF jest wykorzystywaniem przewagi kontraktowej ale również bezpodstawne oraz niczym nieuzasadnione różnicowanie cen z uwagi na miejsce hodowli jest nieuczciwą praktyką rynkową - stwierdza zarząd izby.


Choć sprawa dotyczy województwa lubelskiego, problem ze sprzedażą zdrowych świń ze stref ASF występuje w znacznej części kraju. Dlatego też o dalszym ciągu tej sprawy na pewno poinformujemy.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

REKLAMA
WDRFOTOWOLTAIKA