Banan w kosmetyce naturalnej – 5 sposobów
1. Maseczka bananowa
Do cery suchej i wrażliwej polecane jest stosowanie maseczki bananowej.
Dojrzały owoc należy wymieszać z łyżką śmietany lub ze świeżym twarogiem i śmietaną. Maseczkę nałożyć na twarz, szyję i dekolt, zmyć po 20 minutach letnią wodą. Dodatkowo można maseczkę wzbogacić żółtkiem. Banany pomagają przywrócić skórze ładny wygląd.
2. Okład bananowy na trądzik
Okład na trądzik, wągry i wypryski na skórze warto wykonać z rozgniecionego banana połączonego z łyżką oliwy z oliwek. Można także dodać pół łyżeczki mleczka pszczelego. Delikatną warstwę maseczki nakłada się na zanieczyszczoną skórę i pozostawia na 15–20 minut, następnie zmywa letnią wodą i delikatnie osusza ręcznikiem bez pocierania. Dla lepszego rezultatu zabieg wykonywać dosyć często. Dodatkowo można 2–3 razy dziennie przemywać twarz delikatną herbatką z kwiatów lipy – pół garści kwiatu na szklankę wrzątku. Bananowy okład pomaga zlikwidować trądzik różowaty, wągry i wypryski na skórze.
3. Maseczka bananowa odświeżająca
Maseczka odświeżająca polecana szczególnie do cery przetłuszczającej się. By ją przygotować bierze się 2 łyżki rozgniecionego, dojrzałego banana i łączy z ubitym na sztywno białkiem jaja kurzego i zagęszcza mąką orkiszową. Maseczkę nakłada na twarz na około 20 minut. Następnie należy ją zmyć ciepłą wodą.
Zabieg dobrze odświeża i zmniejsza przetłuszczanie się skóry.
4. Nawilżająca maseczka bananowa z mlekiem
Maseczka ta polecana jest szczególnie do cery suchej i przesuszonej. Wystarczy miąższ banana rozgnieść i połączyć z 2–3 łyżkami pełnotłustego mleka. Maseczkę nałożyć na twarz na 15 minut. Następnie zmyć skórę ciepłą wodą.
Maseczka nawilża, pielęgnuje i odżywia.
5. Odżywka bananowo-miodowa do włosów
Dojrzałego banana warto wykorzystać także na suche, matowe, zniszczone włosy bez połysku.
Wystarczy utrzeć banana z łyżką płynnego miodu na gęstą, puszystą i gładką masę. Taką odżywkę należy wetrzeć w wilgotne włosy – nie muszą być wcześniej umyte. Nałożyć plastikowy czepek i owinąć głowę ręcznikiem. Pozostawić na około 20 minut. Następnie spłukać letnią wodą i umyć włosy jak zazwyczaj. Zabieg stosowany 2 razy w tygodniu nawilża, odżywia, przywraca blask włosom.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|