Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego?
Kredyty hipoteczne - podstawowe zasady, na jakich udzielane są świadczenia
Osoba, która decyduje się złożyć wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego musi liczyć się z koniecznością spełniania kilku podstawowych warunków, jakie narzuca bank. Jednym z podstawowych warunków może być m.in. wiek wnioskodawcy. Wśród innych, ważnych aspektów wymienia się przede wszystkim:
- wysokość miesięcznego dochodu,
- wysokość miesięcznych wydatków,
- formę zatrudnienia,
- ilość osób będących na utrzymaniu,
- inne zobowiązania kredytowe,
- wysokość wkładu własnego,
- informacje o nieruchomości, która będzie elementem zabezpieczenia kredytu.
Każdy z wymienionych wyżej elementów, łącznie z wiekiem kredytobiorcy, służą bankowi do ustalenia zdolności kredytowej wnioskodawcy. Bardzo często banki dodatkowo sprawdzają wnioskodawcę w bazie BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej, gdzie zgromadzone są informacje dotyczące wcześniejszych zobowiązań i ich terminowości. Na podstawie uzyskanych informacji od wnioskodawcy oraz dokumentów, jakie przedstawił, bank jest w stanie podjąć decyzję. Dotyczy ona możliwości danej osoby w spłaceniu kredytu hipotecznego, o jaki się ubiega.
Większość banków ma dokładnie te same kryteria, jednak sama oferta kredytu hipotecznego może się różnić. Dlatego przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest porównywarka kredytów na finanse.rankomat.pl
Jakie dokumenty są wymagane w banku, aby uzyskać kredyt hipoteczny?
Samo formalne uzyskanie świadczenia finansowego od banku to nie wszystko. Żeby uruchomić proces związany z wypłatą kredytu hipotecznego, wnioskodawca jest zobligowany do przedstawienia szeregu dokumentów. Warto zaznaczyć, że zależnie od banku te mogą być różne. Najczęściej jest to:
- wniosek o udzielenie kredytu — może być ściągnięty ze strony banku lub uzupełniony u konsultanta w placówce,
- ważny dowód osobisty — jest to wymóg konieczny do potwierdzenia tożsamości wnioskującego o udzielenie kredytu,
- zaświadczenie o zatrudnieniu — dokument wystawiany przez pracodawcę - zawiera między innymi informacje o rodzaju zatrudniania i czasie trwania umowy,
- zaświadczenie o wysokości otrzymywanych dochodów — dokument, który wnioskodawca również może uzyskać u swojego pracodawcy, PIT-11 lub PIT-37 za poprzedni rok rozliczeniowy, wyciągi z konta za określony przedział czasu, operat szacunkowy.
Jeżeli kredyt hipoteczny ma posłużyć do zakupienia nieruchomości z rynku pierwotnego, konieczne będzie dostarczenie również szeregu innych dokumentów. Niezbędne jest wówczas przedstawienie dokumentu potwierdzającego warunki transakcji, numer księgi wieczystej dla danej nieruchomości, opłaty na rzecz dewelopera. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jakie-warunki-kredyt-hipoteczny
Warto zaznaczyć, że oprócz zdolności kredytowej i niezbędnych dokumentów, w celu uruchomienia kredytu hipotecznego konieczne jest również posiadanie wkładu własnego. Banki nie finansują 100% wartości planowanej inwestycji — jedynie jej część.
Materiał partnera
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|