Św. Paweł z Teb
Św. Paweł z Teb
Św. Paweł urodził się starożytnej stolicy faraonów w Dolnych Tebach ok. dwieście trzydziestego roku. Za jego czasów Teby były już tylko małą wioską. Wychowywał się w szczęśliwej rodzinie i dużo się uczył. Mówił nie tylko po egipsku, ale i po grecku. Przeczytał wiele mądrych ksiąg.
Rodzice Pawła szybko zmarli, a on odziedziczył po nich duży majątek. Wtedy też rozpoczęły się straszne prześladowania chrześcijan przez cesarza Decjusza. Gdy Paweł dowiedział się, że mąż jego siostry, doniósł na niego, że jest chrześcijaninem, gdyż chciał dostać jego spadek, uciekł na pustynię niedaleko Morza Czerwonego. Miał wówczas dwadzieścia lat.
Św. Paweł Pustelnik
Po około dwóch latach prześladowania chrześcijan zakończyły się, ale Paweł postanowił pozostać na pustyni, gdzie spędził ponad dziewięćdziesiąt lat. Okrywał się palmowymi gałęziami. Mieszkał w jaskini, modlił się i żywił daktylami i chlebem, który przynosił mu kruk. Legenda ta znalazła swoje odbicie w herbie zakonu paulinów: kruk na palmie z bochenkiem chleba.
Pewnego dnia kruk przyniósł Pawłowi cały bochenek chleba, a do tej pory przynosił połowę. Okazało się, że była to zapowiedź niezwykłego gościa. Odwiedził go inny pustelnik Antoni Wielki. Paweł zmarł na jego rękach w r. 341, w wieku 113 lat. Legenda mówi, że gdy Antoni zastanawiał się w jaki sposób pochować przyjaciela – pustelnika, zjawiły się dwa lwy i wykopały głęboki dół. Dlatego w herbie paulinów znalazły się również dwa lwy.
Tych i innych ciekawostek z życia Pawła Pustelnika można dowiedzieć się z zachowanej księgi: „Żywot św. Pawła z Teb”, którą około trzydziestu lat po tych wydarzeniach napisał - św. Hieronim
Paulini
Powstały w XIII wieku Zakon Pauliński obrał św. Pawła Tebańczyka za swojego patrona. Znajdujący się na szczycie wieży jasnogórskiej krzyż, stoi na grzbiecie kruka. Rozpościera on szeroko swoje skrzydła, a w dziobie ma bochenek chleba. W Bazylice na Jasnej Górze znajduje się kaplica św. Pawła Pustelnika nazywana również kaplicą Denhoffów. W ołtarzu głównym przedstawiona jest śmierć pustelnika. Tam też co roku odbywają się Pawełki.
Bynajmniej nie jest spotkanie tylko Pawełków, ale i dzieci noszących inne imiona, gdyż w ciągu wieków zauważono, że św. Paweł z Teb otacza wielką opieką właśnie dzieci. 15 stycznia wystawia się jego relikwie, śpiewa specjalny hymn na jego cześć i błogosławi dzieci oraz rozdaje im różne słodkości.
Lidia Lasota
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|