Kurkuma - skarb indyjskiej apteczki
Czym jest kurkuma?
To jaskrawożółty proszek uzyskiwany wskutek rozdrabniania suszonego kłącza tropikalnej rośliny o nazwie Curcuma longa. Sama nazwa wywodzi się od arabskiego słowa kourkoum oznaczającego… szafran. To właśnie dlatego niektórzy nazywają ją szafranem indyjskim.
Lecznicze walory kurkumy dostrzeżono już ponad 600 lat przed naszą erą. Znalazła się na liście 250 roślin leczniczych (tzw. Zielnik asyryjski) spisanych pismem klinowym na kamiennych tabliczkach i zebranych przez króla Asurbanipala.
Kurkuma - właściwości
Najwięcej kurkumy spożywają mieszkańcy Indii. Tamtejsza medycyna ludowa zaleca ją przy zaburzeniach trawienia, wątroby, infekcjach i żółtaczce. Zalety zdrowotne kurkumy potwierdzają także badania naukowe. Firmy farmaceutyczne interesują się wykorzystaniem jej właściwości antywirusowych, antybakteryjnych i antygrzybicznych w lekach na reumatyzm, cukrzycę czy chorobę Alzheimera. Jeżeli chodzi o chorobę Alzheimera, naukowcy zwracają uwagę, że w Indiach, gdzie spożywa się dużo dań doprawionych kurkumą lub curry, odnotowuje się pięciokrotnie niższy poziom zachorowań niż w krajach zachodnich.
Kurkuma pomaga w profilaktyce raka grubego
Najważniejszym związkiem obecnym w kurkumie jest kurkumina. Od pewnego czasu coraz głośniej jest o jej antyrakowych właściwościach. Naukowcy zalecają spożywanie kurkumy przede wszystkim w profilaktyce raka jelita grubego. Kurkumina jest słabo przyswajalna przez organizm dlatego, aby lepiej ją przyswoić warto łączyć spożywanie kurkumy z pieprzem. Tak właśnie dzieje się, gdy sięgamy po coraz bardziej popularne curry. Ta mieszanka przypraw zawiera w swoim składzie obie przyprawy. Kurkuma stanowi zazwyczaj około 30% curry, a pieprz występuje w różnych odmianach: cayenne, czerwonej lub czarnej. Łyżeczkę kurkumy można dodawać także do sosów, dań mącznych czy zup.
Magdalena Przybylak Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|