Łosie rogi w uprawie domowej
Łosie rogi, bo tak potocznie nazywana jest ta roślina jest epifitem rosnącym na pniach drzew, często na wysokości nawet 25 metrów. Do uprawy w warunkach domowych najczęściej wybierana jest forma widlasta, osiągająca wysokość 50 cm.
Łosie rogi - uprawa w domu
Stanowisko do uprawy powinno być dobrze oświetlone (światło rozproszone), ale roślina poradzi sobie również w zacienionych miejscach pokoju. Latem odpowiednia będzie temperatura do 27 stopni C, natomiast zimą powinna być ona nieco niższa i wynosić minimum10 stopni C, przy wysokiej wilgotności powietrza.
Łosie rogi nie mają dużych wymagań względem podłoża do uprawy. Jeśli bryłę korzeniową owiniemy wilgotnym mchem torfowcem, roślina może rosnąć nawet na kawałku drewna. Do uprawy w donicach sprawdzi się kwaśne podłoże przeznaczone dla paproci. Zalecane jest nawożenie nawozem do roślin zielonych co 2-3 tygodnie, stosując dawki o połowę niższe niż zalecane przez producenta. Podłoże do uprawy powinno być zawsze lekko wilgotne.
Łosie rogi - podlewanie
Najlepiej raz w tygodniu zanurzyć doniczkę w misce z wodą na ok. 15 minut, a następnie poczekać, aż nadmiar wody obcieknie. Roślina nie toleruje zraszania liści, jak również wycierania ich z nadmiaru kurzu oraz nabłyszczania, bowiem możemy w ten sposób pozbawić ją warstwy włosków, które powstrzymują parowanie wody oraz służą do pobierania wilgoci z powietrza.
Łosie rogi - przesadzanie
Przesadzać roślinę do większego pojemnika powinniśmy raz na 2-3 lata. Rozmnażanie jej w warunkach domowych jest dość trudne, mimo to można spróbować oddzielić małe sadzonki, które pojawiają się przy roślinie matecznej.
Dolne liście rośliny z czasem zasychają, stopniowo tworząc charakterystyczną rozetę, pokrywającą nieraz całą ziemię w doniczce i wtedy pełnią funkcję „zbiornika na wodę”.