KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Przystawka do kukurydzy: jaką wybrać?

Opublikowano 26.01.2022 r.
Uprawa kukurydzy cieszy się w Polsce popularnością ze względu na wysokie plony, jakie można z niej uzyskać. Roślina ta wymaga jednak odpowiednich warunków glebowych i jest wymagająca pod względem temperatur. Również zbiór kukurydzy na ziarno powinien się odbywać z zastosowaniem specjalistycznych maszyn, dzięki którym można uzyskać maksymalne plony z hektara uprawy. Optymalnym rozwiązaniem jest odpowiednia przystawka do kombajnu.

 

Jak działa przystawka do kukurydzy?

Przystawka, czyli heder do kukurydzy jest elementem wyposażenia montowanym do tradycyjnego kombajnu. Jej zadaniem jest odrywanie kolb i podawanie ich do maszyny. Nie jest to jednak jedyna czynność, jaką wykonuje to urządzenie. Odcinanie kolb stanowi część sekwencji czynności, która obejmuje odcięcie łodygi, rozdrobnienie jej i rozrzucenie po polu. Jednocześnie kolba trafia do kombajnu, w którym następuje oddzielenie od niej ziaren.

Aby wykonanie takiej sekwencji czynności było możliwe, przystawka do kukurydzy musi mieć specjalnie zaprojektowaną budowę. W jej skład wchodzą między innymi boczne ślimaki nagarniające, które odpowiadają za podawanie do kombajnu roślin wylegających. Ważnymi elementami urządzenia są też stożkowe rozdzielacze, podczas przejazdu kombajnu podają one rośliny do wałków wciągających. Za pocięcie łodygi odpowiada rozdrabniacz umieszczony pod wałkami, natomiast za odrywanie kolb – płyty obrywające.

Zobacz: Przystawka do kukurydzy - https://emmarol.pl/pl/page/przystawka-do-kukurydzy

Przystawka do kukurydzy: używana czy nowa?

Wybór przystawki do kukurydzy powinien być podyktowany wielkością i sposobem prowadzenia plantacji. Na rynku są dostępne maszyny nowe i używane, które można kupić po niższej cenie. Rolnicy, którzy nastawiają się na cykliczne uprawy kukurydzy na ziarno, powinni jednak zdecydować się na nowy model od sprawdzonego producenta.

 

Intensywna eksploatacja maszyn podczas żniw z pewnością nie wpływa korzystnie na ich sprawność i wydajność. Zaleca się nawet coroczną konserwację i wymianę niektórych podzespołów i części. Nietrudno wiec wyobrazić sobie, że używany heder do kukurydzy może sprawiać problemy już od początku jego eksploatacji. Inwestowanie w remont czy konserwację z pewnością jest kosztowne i w efekcie trudno mówić o oszczędnościach. Decydując się na nowe urządzenie, rolnik nie tylko ma gwarancję jego pełnej wydajności i niezawodności, ale też otrzymuje gwarancję.

 

Przystawka do kukurydzy – ile rzędów?

Przystawka do kombajnu przeznaczona do zbioru kukurydzy na ziarno pełni zawsze takie same funkcje, jednak może różnić się budową, dlatego wybór odpowiedniego modelu powinien być przemyślany i dostosowany do warunków, jakie panują na plantacji. Istotnym czynnikiem jest rozstaw stożkowych rozdzielaczy. Powinien on być dostosowany do szerokości rzędów na plantacji, gdyż tylko wówczas zbiór będzie efektywny i bezstratny.

Wybierając heder do kukurydzy, należy też pomyśleć o jego transporcie na pole. Właśnie z tego powodu rolnicy najchętniej kupują hedery 6- i 8-rzędowe. Są one także optymalne, jeśli chodzi i przejazdy na mniejszych czy wąskich polach. Ich zaletą jest też hydrauliczny system składania rozdzielaczy, dzięki czemu kombajn z przystawką może poruszać się po drodze publicznej. Na bardzo wąskie pole można też wybrać model 4-rzedowy lub 5-rzędowy na sztywnej ramie. Kupując heder, warto też zwrócić uwagę na obecność bocznych ślimaków nagarniających oraz regulacji rozstawu płyt obrywających. Ta druga funkcja jest zwykle dostępna z kabiny kombajnu.

 

Gdzie kupić profesjonalne przystawki do kukurydzy?

W Polsce jedynym producentem przystawek do kukurydzy, które cieszą się dużą popularnością, jest firma Emmarol. Urządzenia powstają wyłącznie z najlepszej jakości materiałów i są wyposażone w rozwiązania techniczne, dzięki którym doskonale sprawują się na polu.

Producent oferuje wydajne i wytrzymałe hedery do kukurydzy, które nie tylko są dostosowane do warunków polskich upraw, ale też są dostępne w atrakcyjnych cenach. Ponadto producent umożliwia też wprowadzanie modyfikacji do swoich przystawek tak, aby były jak najlepiej przystosowane do potrzeb konkretnych użytkowników.

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO