Zdrowy masaż - właściwości, zalety i rodzaje masażu
Zdrowy masaż
Masaż to jeden z najstarszych zabiegów medycznych. Jego celem jest oddziaływanie na tkanki organizmu przy wykorzystaniu odpowiednich ucisków nazywanych przez fizjoterapeutów dość zabawnie…rękoczynami.
Pierwsze wzmianki na temat masażu znaleziono w egipskich papirusach. Starożytne cywilizacje traktowały go nie tylko w kuracjach i terapiach, ale także jako element religijnych obrzędów. Pierwszym naukowcem, który zwrócił uwagę na zdrowotne walory masażu i uznał go za metodę leczniczą był francuski lekarz Ambroise Paré. W ostatnich latach, wraz z rosnącym zainteresowaniem naturalnymi metodami leczenia, masaż zyskuje coraz więcej zwolenników.
Rodzaje masażu
Rozróżnia się wiele rodzajów masażu m.in.: klasyczny, relaksacyjny, sportowy, akupresurowy, kosmetyczny, drenaż limfatyczny... Za pomocą każdego z nich osiągnąć można różne efekty. Wybór odpowiedniej techniki najlepiej skonsultować ze specjalistą.
Jak masaż może wpłynąć na nasze zdrowie?
Poprawa pracy i kondycji mięśni
Masaże rozgrzewają mięśnie i powodują ich rozluźnienie. Dostarczają także tlenu i substancji odżywczych. Zapobiegają również zanikom i przykurczom mięśni.
Lepsza kondycja skóry
Masaż poprawia elastyczność skóry i funkcjonowanie naszych gruczołów łojowych i potowych. Korzystnie wpływa też na odżywienie skóry i obieg krwi. Masaże przyczyniają się także do ścierania obumarłych komórek naskórka. W szczególnych przypadkach zalecane są jako środek uelastyczniający blizny.
Sprawny układ krążenia
Masaż przyspiesza krążenie krwi i limfy. Poprawia zaopatrzenie tkanek w tlen i składniki odżywcze i przyczynia się do likwidacji zastojów i obrzęków.
I… święty spokój
Nie można zapominać także o uspokajającym i relaksacyjnym działaniu masaży. Odprężająco działa głaskanie i delikatne rozcieranie.
Aby masaż był skuteczniejszy…
Pomocne przy masażu okazać mogą się oliwki, wazelina, talk kosmetyczny lub olej parafinowy. Dzięki nim skóra łatwiej poddaje się zabiegom i nie ulega otarciom. Pomocne są także olejki eteryczne. Olejek lawendowy wspomaga działanie przeciwbólowe, rumiankowy – uspokajające a rozmarynowy – wzmacniające.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |