KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
8 stycznia 2020

Święta codzienność... Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli niedziela przymierza

Niedziela Chrztu Pańskiego kończy obchody świąt Bożego Narodzenia. Jest to jednak niedziela niezwykła, ponieważ objawia wielkie pragnienie Boga – zawrzeć przymierze z ludźmi. Przymierze tak mocne, tak silne, że nic nie będzie w stanie go złamać. Znakiem tego przymierza jest właśnie chrzest.

   

        1. Pragnienie Boga

Niesamowicie przejmujące są słowa proroka Izajasza, które objawiają pragnienie Boga.

Wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody, przyjdźcie, choć nie macie pieniędzy! Kupujcie i spożywajcie, dalejże, kupujcie bez pieniędzy i bez płacenia za wino i mleko! Czemu wydajecie pieniądze na to, co nie jest chlebem? I waszą pracę – na to, co nie nasyci? Słuchajcie Mnie, a jeść będziecie przysmaki i dusza wasza zakosztuje tłustych potraw. Nakłońcie uszu i przyjdźcie do Mnie, posłuchajcie Mnie, a dusza wasza żyć będzie. Zawrę z wami wieczyste przymierze. Iz 55, 1-3.

Czas Bożego Narodzenia – sam w sobie – jest czasem, w którym Bóg próbuje przekonać nas o swojej bezwarunkowej miłości, o swojej opiece o swoim wsparciu, które sprawia, że nasze codzienne życie – choć niepozbawione trudnych sytuacji, nie przerasta nas, odbierając nam siły do życia. Bóg jednak chce dać nam coś więcej. Jego pragnienie nie jest ograniczone do jednostkowego wydarzenia, które świętujemy raz na rok, on chce abyśmy nasycali się Jego obecnością, Jego radością i Jego mocą cały czas. Stąd proponuje nam przymierze. Symbolem tego przymierza są wody chrztu.
   

      2. Chrzest Jezusa – nasz chrzest

Najpierw Jezus chce pokazać się jako Bóg solidarny z człowiekiem. Staje w kolejce z innymi grzesznikami, aby przyjąć chrzest od św. Jana. Bóg jest z nami nie tylko jesteśmy idealni i grzeczni, ale jest również wtedy, gdy upadamy, gdy grzeszymy, gdy – nam się może wydawać – nie podobamy się Bogu. Bóg jest z nami zawsze. Nasz własny chrzest jest znakiem wejścia w takie właśnie przymierze z Bogiem. Wchodzę w przymierze z Bogiem solidarnym, z Bogiem grzeszników, który nigdy się mnie nie wyrzeka.
   

      3. Przybrane synostwo

I jeszcze więcej. Bóg nie tylko pragnie tego przymierza, On – wypowiada wobec mnie te same słowa, które wypowiedział wobec Jezusa – „Tyś jest mój syn umiłowany”. Przymierze staje się czymś więcej niż tylko paktem dwóch różnych stron. Bóg czyni mnie poprzez chrzcielne przymierze swoim synem. Nie tylko jestem stworzeniem. Nawiązując do chrztu Jezusa w Jordanie Bóg czyni mnie swoim synem, dziedzicem. 

       4. Bóg wierny przymierzu, czyli od betlejemskiego żłóbka do krzyża

Przymierze znad Jordanu, nie miało wymiary czysto symbolicznego. Solidarny Bóg – pragnąc wywiązać się ze swego zobowiązania, wypełnia w Jezusie plan, który ma na celu pokonanie najgroźniejszego wroga człowieka – szatana, w którym bierze początek każde ludzkie nieszczęście. Nieśmiertelny Bóg, wchodzi dzięki swojej ludzkiej naturze w śmierć, aby mocą swego nieśmiertelnego bóstwa, doskonałej miłości i doskonałego posłuszeństwa, powrócić do życia i uwolnić człowieczeństwo od śmierci. Przymierze wypełnia się w krzyżu.
   

     5. Jak mamy udział w wypełnieniu przymierza Jezusa?

Przymierze, chrzest to nie jest magia. Woda nie ma magicznej mocy, zwyciężającej śmierć. Aby mieć udział w przymierzy musimy podjąć decyzje – naśladować Jezusa. Skutki wypełnienie przymierza przez Jezusa ujawnią się w moim życiu wtedy, gdy podejmę drogę nawrócenia. To znaczy, gdy z Jezusem będę uczył się jak umierać i jak odnaleźć w przepaściach mojej śmierci życie, które Jezus zostawił tam dla mnie, gdy sam zapragnął wypełnić przymierze.

 

 

kontakt1.jpg Ks. Tomasz Ślesik
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione