KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
8 stycznia 2018

Pierwsza mroźna noc za nami. Czy mogła zaszkodzić oziminom?

Tę datę warto zapamiętać: w nocy z 7 na 8 stycznia temperatura w Polsce spadła poniżej zera. Najzimniej było na... Pomorzu Zachodnim, gdzie temperatura spadła do -10 stopni Celsjusza. Rolnicy się martwią.  

Kilka dni temu na termometrach było kilkanaście stopni, a dziś w nocy przyszedł tak duży mróz, jakiego się nie spodziewaliśmy – mówi Stanisław Pisarek, rolnik z województwa zachodniopomorskiego. – Nie ma okrywy śnieżnej i obawiam się, że tej nocy mogły przemarznąć rzepaki. Szron na roślinach utrzymywał się do południa. Ze względu na pogodę nie udało mi się wysiać zbóż jesienią i w tej sytuacji jest to chyba jedyna pociecha.


Takich spadków temperatury chyba nikt się nie spodziewał, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim, które zimą jest zazwyczaj jednym z najcieplejszych regionów Polski. Tymczasem, jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, minionej nocy odnotowano o godz. 5-tej na lotniskach wojskowych następujące temperatury: w Mirosławcu -10, w Świdwinie -9 ºC. Chłodno było także w Warszawie -6,1, Słubicach -5,7 i Poznaniu -4,8. Takie temperatury mogą okazać się niebezpieczne dla rozhartowanych ozimin. 


Najbardziej odporne na mróz jest żyto, które dobrze zahartowane może znieść temperaturę nawet niższą niż -20°C, ale wtedy, gdy jest okrywa śnieżna. W tym roku sprawa jest jednak wyjątkowa, bo ze względu na duże ilości deszczu, rośliny są opite wodą i nawet przymniejszym mrozie możliwe jest tworzenie lodu w ich komórkach i tkankach. Im więcej zawierają one wody, tym bardziej wrażliwe są na mróz. 

Tak mokrego roku jak 2017 dawno w naszym regionie nie było, więc trudno nam ocenić, czy 10 stopni mrozu bez okrywy śnieżnej już zaszkodziło roślinom, czy jeszcze możemy spać spokojnie – dodaje pan Stanisław.  Ciepła zima jest dla rolników zdradliwa, bo wiadomo, że mrozy i tak przyjdą, choćby na kilka dni, a rośliny mogą być na mrozy zupełnie nieprzygotowane.

Prognoza pogody jest jednak optymistyczna. Choć z poniedziałku na wtorek jeszcze może być mroźno, to najbliższe dni powinny przynieść kolejną falę cieplejszego powietrza.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione