Zalety pływania - czas do wody!

Zalety pływania
Na basen wybierają się nawet niemowlaki wraz ze swymi rodzicami. Aktywność ruchową w wodzie lekarze zalecają także młodzieży i seniorom. Dlaczego? Ten sport nie tylko harmonijnie wzmacnia i rozwija nasze mięśnie, ale także korzystnie wpływa na kondycję. Jest to świetna forma na odprężenie i relaks po pracy, czy nauce. Kilkadziesiąt minut spędzonych w wodzie pozwala zapomnieć o napięciach i problemach. Co ważne, pływanie nie wymaga wcale dużo siły. Znacznie ważniejsza jest technika – dlatego w pływaniu nie przeszkadza ani podeszły wiek, ani niepełnosprawność ruchowa.
Pływanie pomaga na problemy z kręgosłupem
Walory pływania szczególnie doceniają osoby borykające się z problemami z kręgosłupem, a jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Pływanie wzmacnia mięśnie grzbietu. To właśnie ich siła i wytrzymałość przekłada się na lepszą pracę kręgosłupa.
Pływanie w rehabilitacji
„Wodną” terapię ruchową szeroko wykorzystuje się w rehabilitacji, zwłaszcza w przypadku schorzeń stawów. Dlaczego zaleca się taką rehabilitację? Woda stawia organizmowi jednocześnie niewielki opór i uczucie lekkości. Dzięki temu ćwiczyć mogą nawet osoby odczuwające ból.
Poprawia urodę i sylwetkę
Zalety regularnego pływania doceniają osoby przywiązujące szczególną uwagę do zgrabnej sylwetki. Sport ten znakomicie wpływa na jej kształt, gdyż angażuje wszystkie mięśnie w harmonijny sposób. Pływając masujemy także naszą skórę. Taki masaż wpływa na lepszą pracę układu krążenia. Przełożyć się to może na mniej problemów z cellulitem, czy też żylakami.
Pływaj bezpiecznie
Niewiele jest przeciwwskazań dotyczących pływania. Nie powinno wchodzić się do wody po spożyciu alkoholu i bezpośrednio po posiłku. Do wody warto wybrać się w towarzystwie. W razie zasłabnięcia, bądź innych problemów zawsze mamy kogoś przy sobie. Zresztą wyprawa na basen jest znakomitą formą na wspólne spędzanie czasu. Dla porządku dodamy jeszcze, że przebywając na basenie czy kąpielisku należy słuchać poleceń ratowników!
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |