KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

W hurcie skokowo drożeją drób i jaja

Opublikowano 19.03.2022 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
W handlu detalicznym jeszcze tego nie widać, ale w hurtowym już tak. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała o znacznych wzrostach cen produktów drobiowych i jaj. 

ceny drobiu i jaj

Ceny drób i jaj

- Kontrakty na dostawy po wynegocjowanych wcześniej cenach są nie do utrzymania choćby ze względu na skokowy wzrost kosztów spowodowany drożejącymi paszami, które odpowiadają za 60 do 70 procent ogółu drobiarskich wydatków - tłumaczy sytuację na rynku Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. 

Według dyrektor Gawrońskiej obecnie występuje groźne dla polskiego rynku wewnętrznego zjawisko. Zagraniczni odbiorcy polskiego mięsa drobiowego i jaj praktycznie codziennie oferują polskim producentom wyższe ceny. Atrakcyjność eksportu wzmacnia dodatkowo taniejąca złotówka. Efektem tej sytuacji jest to, że oferty cenowe z rynku polskiego są coraz mniej konkurencyjne. 

- Jeśli nie dojdzie do przesilenia, to za kilka tygodni może się zdarzyć, że polskie sklepy będą miały kłopot z zatowarowaniem się w jaja i mięso drobiowe - prognozuje dyrektor Gawrońska.

W ostatnim tygodniu stycznia w skupie żywca kurcząt rzeźnych płacono 4,60 - 4,80 złotych za kilogram. Teraz ceny kształtują się na poziomie 5,80

- 6,20 zł za kilogram. Ceny jaj klatkowych klasy M jeszcze kilka tygodni temu były na poziomie około 26 groszy teraz to już około 34 groszy. Monitoring sytuacji rynkowej Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz pokazuje rzadko spotykaną zmienność rynku.

Ukraina jest znaczącym dostawcą drobiu i jak ja rynek europejski. Wojna na Ukrainie prowadzi do niepewności dostaw i... do wzrostu cen pasz, Ukraina jest bowiem największym na świecie eksporterem śruty słonecznikowej, znacznie tańszej niż śruta rzepakowa.  Z drugiej strony wiosną zazwyczaj obserwowane są zwyżki cen drobiu, choć nie aż tak wysokie.

- Wynika to z wieloletnich wzorców sezonowych. W bieżącym roku czynniki techniczne są wspierane przez zakłócenia podażowe związane z rosyjską agresją na Ukrainę oraz odbudowujący się po pandemii COVID-19 popyt z gastronomii i hotelarstwa. Wszystko to oznacza, że na rynku mamy „mieszankę wybuchową”, która może wprowadzić ceny w niekontrolowaną spiralę - zauważa Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 
 

POWIĄZANE TEMATY:ceny drobiuceny jajkipdip
kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj