KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Czy to już pora na żółte naczynia?

Opublikowano 18.03.2022 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
W marcu jak w garncu, jednak w wielu regionach kraju w południe jest naprawdę ciepło, a uprawy wybudziły się z zimowego odpoczynku w końcu lutego. Rozpoczyna się jednak wiosna kalendarzowa, a jeśli pogoda dopisze, lada dzień rozpoczną żerowanie szkodniki. Czy więc jest to już pora na wystawienie żółtych naczyń?

żółte naczynia w rzepaku

- Na pewno jest to pora na dokładną lustrację plantacji, bo inaczej może być na Dolnym Śląsku, a inaczej na Suwalszczyźnie. Na pewno także warto odkurzyć żółte naczynia, przygotować nowe stojaki i powoli szykować się do kolejnego sezonu walki ze szkodnikami - powiedział nam Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski.

Prognozy, wbrew wcześniejszym zapowiedziom są optymistyczne. Po niedzieli w wielu regionach kraju temperatura może już przekroczyć 15 stopni.

- Wiele firm dodaje żółte naczynia jako gratisy do środków ochrony rzepaku, ale zawsze profesjonalne żółte naczynie można zastąpić żółtą miską kupioną za kilka złotych w sklepie. Im kolor jest bardziej zbliżony do koloru kwiatów rzepaku tym lepiej. Miskę trzeba nakłuć w kilku miejscach pod górną krawędzią miski, aby woda nie przelewała się górą, wylewając pochwycone w pułapkę szkodniki - przypomina inżynier Węgrzyn. Do wody należy dodać odrobinę środka zmiękczającego wodę, na przykład płynu do mycia naczyń. Ma to być niewielka ilość, gdyż zapach preparatu może odstraszyć szkodniki.

Pierwsze w żółtych naczyniach zawsze pojawiają się chowacze. W ubiegłym roku pierwsze osobniki dały znać o sobie już w lutym. W tym roku sezon ochrony będzie więc krótszy.
 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO