KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Czy rolnicy będą stosować nawozy?

Opublikowano 01.04.2022 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Wzrost cen nawozów wpłynął na plany agrotechniczne rolników. 

 

W niektórych punktach sprzedaży nawozów panują pustki. Nie ma nawozów, ale też brakuje chętnych do ich zakupu rolników. Duży problem jest np. z mocznikiem. Sprzedający mówią, że nie są w stanie sprowadzić towaru od ręki, ponieważ na rynku jest go niewiele. 

Część rolników zrobiła zapasy w zeszłym roku, już dostrzegając wzrost cen. Gdy różnica w cenie nawozów w tym sezonie jest tak ogromna, niektórzy rolnicy postanowili ograniczyć zużycie nawozów lub w ogóle z nich zrezygnować. Oczywiście jeśli pozwala na to typ uprawy i zasobność gleby w najpotrzebniejsze pierwiastki.

Bardzo pomocne z ocenie stanu gleby są regularne jej badania, do czego systematycznie namawiamy. 

Bardziej oszczędna okazuje się też produkcja w ekologicznym gospodarstwie sadowniczym. Podłoże popieczarkowe, różne oborniki, komposty, wspomagane mikroorganizmy, humusy - to naturalne nawozy, które utrzymują się w stałych cenach i są dużo tańsze od nawozów sztucznych. 

Dla rolników prowadzących konwencjonalne nawozy dużą pomocą z pewnością będzie dopłata do nawozów, która ciągle czeka na zatwierdzenie przez Komisję Europejską. 

 

POWIĄZANE TEMATY:ceny nawozównawozy
kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO