Śląskie dla pszczół

Urząd Marszałkowski WOjewództwa Śląskiego rozpoczyna program „Śląskie dla pszczół”. ogłoszony został otwarty konkursu ofert na zadanie publiczne w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego „Śląskie dla pszczół”. Jego celem jest ochrona różnorodności biologicznej pszczół miododajnych, owadów zapylających i roślin oraz edukacja ekologiczna i promocja w zakresie pszczelarstwa na terenie Województwa Śląskiego.
- Wsparcie przeznaczone jest na pielęgnację i ochronę cennych siedlisk roślin dla pszczół i owadów zapylających, poprzez zasiew rodzimych roślin miododajnych na terenie Województwa Śląskiego.
Dofinansowanie przeznaczone może być też na działania edukacyjne, m.in. zajęcia, warsztaty, pokazy ekologiczne propagujące wiedzę o roli pszczół w środowisku, ich ochronę oraz przykłady dobrych praktyk związanych z rozwojem pasiek i hodowli. Zadaniem konkursu jest także promocja pszczelarstwa, propagowanie ochrony i roli pszczół i owadów zapylających w środowisku, trutowisk, tradycji bartniczych, znaczenia produktów pszczelich oraz ich walorów zdrowotnych i odżywczych - informuje śląski urząd marszałkowski.
„Śląskie dla pszczół” to kolejne obok funkcjonującego w regionie od 2008 roku programu „Owca Plus” działanie nakierowane na ochronę środowiska przyrodniczego i tradycyjnych gałęzi gospodarki. Dzięki realizacji programu „Owca Plus” przywrócono do użytkowania rolniczego ponad 600 ha hal, łąk i polan górskich w Beskidach oraz 100 ha muraw kserotermicznych na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Dzięki temu zwiększyło się pogłowie owiec ras rodzimych. W pierwszym roku funkcjonowania programu w wypasie brało udział 1000 szt. owiec, a w 2021 roku zgłoszono ich do programu już ponad 5000 sztuk.
My, wielokrotnie, zachęcamy do dbania o pszczoły i korzystania z efektów ich ciężkiej pracy, gdyż niewiele produktów tak wspiera nasze zdrowie jak miód, pierzga czy propolis. Dlatego też informujemy, że taka inicjatywa została podjęta i zachęcamy do naśladowania w samorządach calej Polski. Dla naszego wspólnego dobra.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|