Zadbane paznokcie Twoją wizytówką
Utrzymanie zadbanych paznokci nie jest ogromnym wyczynem. Cała sztuka polega na codziennych, drobnych rytuałach, które pozwalają nam utrzymywać dłonie w dobrej kondycji. Świetną opcją dla leniwych jest korzystanie z umiejętności zawodowej manicurzystki. Jeśli nie mamy takiej możliwości, znajdźmy codziennie wieczorem krótką chwilę na pielęgnację dłoni.
Kremu nawilżającego do dłoni powinien używać każdy
Nawilżanie dłoni i paznokci jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Mało tego, powinno się go wykonywać nawet do kilku razy dziennie, najlepiej po umyciu rąk. Zabieg ten chroni naszą skórę dłoni i paznokcie przede wszystkim przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi (słońce, deszcz, zimno). Warto jednak o nim pamiętać również, gdy pracujemy w miejscu, gdzie nasze dłonie mają często styczność z zarazkami i bakteriami. Jeśli wykonujemy pracę fizyczną, a nasze dłonie narażone są na odciski i zadrapania, wykonywanie zabiegu nawilżania jest wręcz wymagane.
Odpowiednia długość paznokcia
Optymalnie powinno się przycinać paznokcie raz w tygodniu, jednocześnie sprawdzając stan płytki oraz skórek wokół paznokcia. Warto przycinać paznokcie na krótko, ponieważ w ten sposób nie narażamy je na dodatkowe uszkodzenia. W tym celu, należy używać ostrych nożyczek lub cążek do paznokci. Przedmioty, których używamy do higieny rąk powinny być zawsze czyste. Kształt paznokcia powinien być dopasowany do końcówki palca, by podczas wykonywania czynności rękoma, jak najbardziej zmniejszyć prawdopodobieństwo mechanicznego uszkodzenia paznokci. Najlepszą porą do obcinania oraz piłowania paznokci jest wieczór, zaraz po kąpieli, kiedy paznokcie są miękkie, a ich skracanie jest wtedy najłagodniejsze dla płytki paznokcia.
Czyste dłonie to podstawa higieny
Nie bez powodu alarmuje się o dbanie o higienę rąk oraz całego ciała. Co roku zbiera swoje żniwa tak zwana “choroba brudnych rąk”, która pojawia się w wyniku naszych zaniedbań przy wykonywaniu prostych czynności. A niestety skutki potrafią być wyjątkowo przerażające, zaczynając od biegunki, a kończąc nawet na zapaleniu wątroby. Nie znaczy to jednak, że mamy wpadać w skrajności i co chwila dezynfekować dłonie preparatami bakteriobójczymi. Wystarczy zadbać o dobre nawyki. Przykładowo, podczas sprzątania, zmywania, a zwłaszcza w przypadku, gdy używamy silnych środków czyszczących, należy korzystać z gumowych rękawiczek (nawet takich jednorazowych). Oczywiście, najlepszą opcją byłyby grube, gumowe rękawice, dodatkowo wyściełane bawełną dla dodatkowej ochrony.
Czego należy unikać, jeśli chcemy mieć zdrowe paznokcie
Podstawowym błędem, który jest popełniany przez ludzi jest wykorzystywanie paznokci jako narzędzia. Odhaczamy, dłubiemy, drapiemy, podważamy. Każda taka czynność naraża płytkę naszego paznokcia na uszkodzenia. Zwyczajnie niszczymy sobie paznokcie. Długotrwałe wpływanie, nawet na drobne, uszkodzenia mechaniczne paznokcia może sprawić, że skończy się to trwałym zniekształceniem.
Obgryzanie skórek bądź odrywanie ich od palca jest paskudnym nawykiem. Zwłaszcza, że nawet najmniejsza ranka może otworzyć dostęp do naszego organizmu niepożądanym gościom. Bakterie, grzyby i infekcje nie wpływają dobrze na stan naszych dłoni, co więcej, mogą negatywnie wpłynąć na działanie całego organizmu, dlatego nie wolno dopuszczać do powstawania ran na dłoniach.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|