Rolnice grasują na miedzach w Wielkopolsce
O zaobserwowaniu rolnic w Wielkopolsce poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.
- Okres ostatnich dni z wysoką temperaturą powietrza oraz czasem długiego nasłonecznienia przyczynił się do wzmożonej aktywności gąsienic rolnic na terenie Wielkopolski. Pojedyncze okazy można znaleźć na miedzach, łąkach i terenach zielonych, gdzie prowadzą żer uzupełniający - poinformowali eksperci z Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów.
Rolnice należą do szkodników wielożernych (glebowych) uszkadzających wiele upraw oraz roślin dziko rosnących. W kraju występuje ponad 60 gatunków rolnic. Dominantem jest rolnica zbożówka, a powszechnie występują m.in.: rolnica czopówka, rolnica gwoździówka i rolnica panewka.
- Na wiosnę, gdy temperatura otoczenia przekracza +10oC, rolnice uaktywniają się żerując na różnych częściach roślin, po czym w ziemi przechodzą w stadium poczwarki - informuje Instytut Ochrony Roślin.
Jak informuje IOR, motyle pojawiają się pod koniec maja i w czerwcu. Samice latają o zmierzchu i w nocy, składając od 400 do 2000 jaj w ciągu życia. Są one składane głównie u podstawy roślin lub na dolnej stronie liści, zazwyczaj na chwastach rosnących w międzyrzędziach roślin uprawnych. Okres inkubacji trwa od 5 do 17 dni. Wylęgające się młode gąsienice rozpoczynają żerowanie na częściach nadziemnych roślin. Starsze gąsienice (po 3 wylinkach), częściej żerują na podziemnych częściach roślin. Cykl rozwojowy rolnic trwa cały rok. W ciągu sezonu wegetacyjnego obserwuje się dwa szczytowe okresy ich występowania: w czerwcu, a potem w sierpniu.
Ocieplenie po chłodnej wiośnie sprzyjać będzie także pojawianiu się innych agrofagów, które o tej porze już zazwyczaj żerowały na uprawach. Dlatego warto prowadzić regularny monitoring upraw pod kątem szkodników, ale także chorób.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|