KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek?

Opublikowano 19.01.2018 r.
Wychowywanie dziecka jest ogromnym obowiązkiem. Jednym z największych wyzwań, przed jakim stoją rodzice jest nauczenie młodego człowieka czystości wokół siebie, zwłaszcza, jeśli kosztem zaniedbania tego aspektu, będziemy musieli sami sprzątać po dziecku. Prędzej, czy później stanie się to frustrujące, a dziecko nie nauczy się podstaw samodzielności.

Większość z nas przyzna, że utrzymanie stałego porządku w domu, w którym jest dziecko jest nieosiągalne. Pytanie tylko, czy faktycznie potrzebujemy sterylnej czystości i całej listy zakazów do szczęścia? Jeśli lubimy utrzymywać porządek na wysokim poziomie, można nauczyć naszą pociechę odpowiednich zachowań, które sprawią, że obydwie strony będą zadowolone. My będziemy mieli nasz ład w domu, a dziecko nie będzie musiało słuchać krzyków o kolejny klocek pozostawiony na środku pokoju. Od czego zacząć?

Dopasujmy obowiązki do wieku dziecka

Warto wiedzieć, że trzyletnie dziecko jest już w stanie wykonać proste czynności i pomóc nam w drobnych obowiązkach. Oczywiście, więcej w tym zabawy niż faktycznego sprzątania, jednak trzyletnia pociecha już zaczyna widzieć, że porządku w domu nie robią elfy, wróżki, czy inne baśniowe stwory, gdy wszyscy śpią. Maluch w tym wieku jest już w stanie sprzątać zabawki (odkładać na półkę, wrzucać do koszyków), skupić się na jedzeniu, by zminimalizować bałagan wokół siebie, wyrzucić po sobie papierki do kosza, a nawet zetrzeć kurze na niższych półkach

Pięcioletnie dziecko powinno mieć podniesioną poprzeczkę i zacząć wykonywać odrobinę poważniejsze czynności do których zalicza się ścielenie łóżka oraz sprzątanie po posiłku. Im szybciej wpoimy młodemu człowiekowi, że sprzątanie po sobie nie jest przykrym obowiązkiem lecz świadectwem dojrzałości, tym chętniej będzie to robiło. Pięciolatek jest w stanie pomóc przy przygotowaniu śniadania, na przykład składając kanapki w przygotowanych składników, jednak wspólne gotowanie nauczy Was także współpracy.

Z wynoszeniem śmieci (lekkich) oraz odkurzaniem poradzi sobie już siedmioletnie dziecko. Możemy zacząć od tego, że w jego stałych obowiązkach będzie opróżnianie kosza oraz odkurzanie w jego własnym pokoju. Wystarczy, że po odkurzeniu pozostałych pomieszczeń w domu, podsuniemy odkurzacz pod pokój dziecka. To powinno mu dać sygnał do działania. Siedmiolatek może nauczyć się już parować skarpetki i składać ubrania, więc w tym wieku jest już w stanie samodzielnie uporządkować większość rzeczy w swoim pokoju. 

Po ukończeniu dziesiątego roku życia, można zacząć naszą pociechę wdrażać do samodzielnego sprzątania kuchni, czy łazienki. Nie przejmujmy się, jeśli stracimy ulubiony talerz podczas zmywania, w końcu każdego się to może zdarzyć, zwłaszcza, jeśli ktoś dopiero uczy się tej trudnej sztuki. 

Pierwsze kroki ku czystemu domowi

Dobry przykład to podstawa udanej relacji z dzieckiem. Mali ludzie są niezwykle dobrymi obserwatorami, dlatego też, jeśli zależy nam na pokazaniu, że czysty świat jest o wiele lepszym miejscem, sami dajmy tego świadectwo. 

Na początku sprzątajcie razem. Naucz malucha, jak właściwie powinien reagować na prośbę o posprzątanie zabawek. Pokaż, że oznacza to odłożenie wszystkich zabawek na swoje miejsce, schowanie ich do kartonu bądź odkładanie na półkę.

Sprecyzujmy swoje oczekiwania względem dziecka. Jeśli nie mamy możliwości lub chęci pomagać dziecku przy sprzątaniu, warto konkretnie przekazać maluchowi, co od niego oczekujemy. Jasno powiedzmy, że klocki trzeba włożyć do zielonego pudełka, a książki odłożyć na półkę. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO