Mleko drożeje na świecie

Z danych opracowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wynika, ze wzrost indeksu cen produktów mlecznych w marcu 2022 r. był spowodowany wysokim poziomem cen większości monitorowanych artykułów mleczarskich, w związku z ograniczoną produkcją w Europie Zachodniej i Oceanii, uniemożliwiającą zaspokojenie globalnego popytu.
Silny popyt wewnętrzny w Europie Zachodniej oraz wzrost popytu importowego, zwłaszcza ze strony rynków azjatyckich, doprowadziły do gwałtownego wzrostu notowań cen masła i mleka w proszku. Jedyny sektor, w którym nie zanotowano zwyżek to produkcja serów.
Ceny mleka rosną także w Polsce. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, ze w marcu nastąpił dynamiczny wzrost cen po stosunkowo długotrwałym okresie stabilizacji. Krajowi dostawcy za mleko surowe uzyskiwali średnio 196,48 zł/hl, o 7% więcej niż miesiąc wcześniej i o 30% więcej niż przed rokiem.
W marcu 2022 r., w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca, mleko podrożało we wszystkich województwach – w największym stopniu w woj. podlaskim (o 9,5%), lubelskim (o 7,5%) i świętokrzyskim (o 7,3%), a w najmniejszym – w woj. zachodniopomorskim (o 3,3%), podkarpackim (o 3,7%) oraz dolnośląskim (o 3,8%).
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|