KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Będzie "zimna Zośka"? IMGW ostrzega przed przymrozkami

Opublikowano 13.05.2022 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Czy w tym roku "zimna Zośka" może zagrozić naszym uprawom i kwiatom? Zapoznajmy się z prognozami IMGW.

zimna zośka 2022

"Zimna Zośka" - czy także w tym roku?

 "Zimni ogrodnicy" to czas od imienin: św. Pankracego - 12 maja, św. Serwacego - 13 maja i św. Bonifacego - 14 maja oraz tzw. "zimna Zośka" - imieniny Zofii 15 maja. Z tym czasem zwykle wiąże się wyraźne ochłodzenie. Połowa maja jest więc dla ogrodników i działkowców pewnego rodzaju wyznacznikiem pogodowym. Jak będzie w tym roku? 

Według dawnych, ludowych wierzeń, popartych latami obserwacji, po tych „imieninach” przymrozki nie powinny już występować i tym samym można sadzić rośliny, które nie są odporne na niskie temperatury. Oczywiście data ta nie daje nam gwarancji, trzeba po prostu śledzić prognozy i w razie potrzeby pomóc roślinom przetrzymać ten niesprzyjający czas.

Prognoza pogody IMGW

Jak informuje IMGW, w piątek i sobotę wystąpią niewielkie opady deszczu, a na południu kraju możliwe są słabe burze. Od niedzieli na ogół bez opadów. Od poniedziałku ponownie napływ powietrza bardzo chłodnego i możliwe przymrozki.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe przelotne opady deszczu, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w południowej części Wielkopolski bez opadów. Na południu kraju lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 16°C na północy do 24°C na południowym zachodzie, nad morzem od 12°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem gdzieniegdzie dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni. W czasie burz i w Karpatach porywy wiatru do 65 km/h. 

W sobotę na północy kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe przelotne opady deszczu. Poza tym pogodnie. Temperatura od 14°C na Suwalszczyźnie do 20°C w centrum i 23°C na południowym  zachodzie, lokalnie nad morzem od 11°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, nad morzem i na Pomorzu okresami dość silny i silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich.  

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, na Suwalszczyźnie okresami duże z przelotnym deszczem. Temperatura od 14°C na Suwalszczyźnie do 19°C w centrum i 23°C na południowym  zachodzie, lokalnie nad morzem od 11°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.

W przyszłym tygodniu przymrozki

Od poniedziałku do czwartku na ogół pogodnie i bez opadów.

W poniedziałek jeszcze umiarkowanie ciepło, od około 15°C na Suwalszczyźnie i nad morzem do 19°C w centrum i 22°C na południu.

W kolejnych dniach zacznie napływać z północy chłodniejsze powietrze.

Noc z poniedziałku na wtorek i kolejne noce z przygruntowymi przymrozkami na północy i północnym wschodzie Polski do -2°C, a temperatura minimalna mierzona na wysokości 2 m około 0°C.

Temperatura maksymalna we wtorek i środę od 12°C, 14°C na północnym wschodzie do 20°C, 22°C na zachodzie. W czwartek może być nieco cieplej.

Źródło: IMGW-PIB 

 

POWIĄZANE TEMATY:imgwprognoza pogodny
kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO