KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • województwo łódzkie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Jak obuwie wpływa na nasze zdrowie?

Opublikowano 19.05.2022 r.
przez Magdalena Przybylak-Zdanowicz
To, jakie buty nosisz, może wpłynąć na stan twojego zdrowia – o tej prawdzie pamiętać powinny zwłaszcza kobiety. Zobacz, dlaczego noszenie odpowiednich butów jest takie ważne.

obuwie zdrowe stopy

Jak wybrać dobre buty?

Wydawałoby się, że wybór butów do błahostka sprowadzająca się przede wszystkim do względów estetycznych i cenowych – a tych ostatnich jest bardzo dużo, zwłaszcza na wyprzedażach. Kupując obuwie, powinniśmy pamiętać, że wybieramy jednak produkt, „w którym” spędzać będziemy nawet kilkanaście godzin dziennie. Ważne więc, żeby były wygodne. Na co zwracać uwagę przy zakupie butów? 

Szpilki tylko na specjalne okazje…

Fizjoterapeuci podkreślają, że najlepiej, aby układ naszej stopy w bucie był możliwie najbliższy stanowi naturalnemu. Podeszwa powinna być więc ułożona równolegle w stosunku do podłoża, co oznacza, że nie wskazane jest wybieranie butów z obcasami (zwłaszcza wysokimi). Specjaliści podkreślają, że do codziennego użytku najlepiej wybierać buty o podeszwie płaskiej. Wysokie obcasy i szpilki panie powinny pozostawić tylko na specjalne okazje. 

Uchroni to nie tylko przed nieprzewidzianymi upadkami (badania opublikowane niedawno przez brytyjski dziennik The Guardian wskazywały, że takie „przygody” miewa ok. 40% kobiet), ale także problemami z kręgosłupem, gdyż nieprawidłowe rozłożenie naszego ciężaru szkodliwie działa na kondycję mięśni łydek oraz ścięgna Achillesa. Zbyt częste korzystanie z butów ze szpilkami może również spowodować występowanie bólu podczas noszenia innego rodzaju obuwia.

Zwróć uwagę na szerokość podeszwy

Szerokość podeszwy to kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę w trakcie wizyty w sklepie obuwniczym. Dlaczego? Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnego ściśnięcia palców – może ono spowodować ich nakładanie się, a co za tym idzie dolegliwości nazywane haluksami. 

Szkodliwe sandałki „gladiatorki”

Obuwie tego rodzaju cechuje bardzo płaska podeszwa, która nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji podczas chodzenia. Jakie mogą być konsekwencje zbyt częstego używania „gladiatorek”? Fizjoterapeuci ostrzegają przed kontuzjami ścięgna Achillesa i mięśni łydek. W angielskim magazynie „The Daily Mail” jednak z lekarek podiatryków ostrzega także o niebezpieczeństwie wystąpienia bólu ścięgna podeszwowego. 

Ostrożnie z „chińszczyzną”

Eksperci zwracają także uwagę na to, by ostrożnie podchodzić do zakupów butów z niewiadomego pochodzenia lub o niskiej jakości, zwłaszcza tych importowanych z Dalekiego Wschodu. Dlaczego? W środkach chemicznych, które wykorzystuje się do wytwarzania skór stosowanych przy obuwiu znajdować się mogą środki takie jak aminy i formaldehyd. Ich wykorzystanie zabronione jest na terenie Unii Europejskiej, ale takie obostrzenia nie obowiązują na przykład w Chinach.

Teoretycznie produkty zawierające te substancje nie powinny być dostępne na europejskim rynku, ale praktyka pokazuje, że tak nie jest. Na szczęście system kontroli jest systematycznie rozwijany i staje się coraz szczelniejszy. 

Mamy nadzieję, że nie „nastraszyliśmy” Was przesadnie, zachęcamy do racjonalnego i zdrowego wyboru obuwia!  Warto pamiętać, że cena to nie wszystko. Zdecydowanie lepiej dobrze kupić dobre buty zarówno dla siebie, jak i dla dzieci. Warto mieć na uwadze, że lepiej mieć jedną lub dwie pary, dobrej jakości butów i długo je nosić, niż wiele par butów marnej jakości, które dodatkowo mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
 

 

 
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO