KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Dlaczego chwasty stają się odporne?

Opublikowano 22.05.2022 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Wielu rolników zauważa, że chwasty stają się coraz bardziej odporne na stosowane herbicydy.

 

Jednym z powodów jest... nadmierne stosowanie tych preparatów, które zazwyczaj są tanie, więc sięgamy po nie chętnie i w dużych ilościach. 


- Powodów odporności chwastów na środki chemiczne może być wiele, począwszy od uprawy uproszczonej aż po zbyt częste stosowanie ,,ulubionych'' herbicydów - powiedział nam Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z  Wielkopolski. - Zbyt duży udział zbóż w płodozmianie też chwastom sprzyja. 


Chwasty najlepiej zwalczać gdy są w fazie siewki - wtedy są najbardziej wrażliwe na działanie substancji czynnych. Jednak skuteczność zabiegu herbicydowego bardzo łatwo jest obniżyć, dlatego też warto wiedzieć, jakich błędów nie należy popełniać.


- Najważniejsze - jak przy każdych zabiegach ochronnych - jest wykonywanie zabiegów w odpowiednich warunkach atmosferycznych, wybór odpowiednio ciepłego dnia do zabiegu z użyciem określonej substancji i właściwy sposób oprysku - wyjaśnia inżynier Węgrzyn. 


Jeśli po wykonaniu zabiegu odchwaszczania widzimy na polu skupiska chwastów tego samego gatunku lub nawet pojedyncze rośliny to znak, że chwasty się uodporniły na stosowaną przez nas substancję. 


- Pamiętajmy też, ze nasze pole nie jest wyspą, obserwujemy więc, co dzieje się na sąsiednich polach i w sąsiadujących uprawach - radzi inżynier rolnik. - Dbajmy też o rotację substancji czynnych, które używamy. Z e zrozumiałych powodów wielu rolników decyduje się albo na najtańsze preparaty, albo na takie, które ,,zawsze'' działały.

Tymczasem także i tu potrzebna jest zmiana.Obserwując agrofagi, choroby i chwasty warto spojrzeć nie tylko na własne pole, ale także na sąsiednie uprawy. Może to pomóc nie tylko w określeniu na co chorują nasze plantacje, ale i w zrozumieniu dlaczego niektóre szkodniki lub chwasty upodobały sobie nasze pole. Podstawą współczesnej ochrony roślin jest bowiem... obserwacja.

POWIĄZANE TEMATY:chwastyzwalczanie chwastów
kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO