Kłopoty ze skrzypionkami w zbożach

Skrzypionki w zbożach
Jak podaje Instytut Ochrony Roślin, szkodliwość chrząszczy skrzypionek, żerujących na liściach zbóż, polega na niszczeniu tkanki miękiszowej liści w wyniku czego powstają wyraźne, podłużne otwory wzdłuż nerwów w różnych partiach liścia.
- Szkodzą głównie larwy, które wygryzają tkankę miękiszową liścia. Niszczą górną skórkę liścia i zjadają tkankę miękiszową, natomiast skórka dolna pozostaje nieuszkodzona - wyjaśnia Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Po kilku dniach dolna skórka liścia zasycha i bieleje. Larwy skrzypionek są ,,lepkie'', otoczone śluzem jak ślimaki. Także iście zbóż zabrudzone są lepką substancją i kałem larw mogą być sygnałem, ze mamy problem.
W Polsce w zbożach żerują dwa gatunki skrzypionek: skrzypionka zbożowa i skrzypionka błękitek.
Zgodnie z rekomendacją specjalistów, kiedy skrzypionki żerują regeneracyjnie i kopulują ze sobą należy systematycznie dokonywać obserwacji uprawy. Stwierdzenie 10-15 chrząszczy na 1 m2 w uprawach pszenicy ozimej daje podstawę do przewidywania większej liczebności larw na obserwowanej plantacji. Powtórną lustrację należy przeprowadzić w czasie wylęgu larw.
- Lustracja powinna nam wskazać miejsce masowego pojawu i szacunkowej liczebności. Należy, w zależności od wielkości pola analizować od 100 do 150 źdźbeł w różnych punktach pola po 10 źdźbeł wybranych losowo - radzi inżynier Węgrzyn.
Ekonomiczny próg szkodliwości wynosi:
- 1–2 larwy na 1 źdźble pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta,
- 1 larwa na 2–3 źdźbła jęczmienia ozimego i jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa.
Zgodnie z zaleceniami ekspertów z IOR-PIB w Poznaniu, zwalczanie skrzypionek przeprowadza się w okresie kiedy na plantacjach zbóż następuje masowy wyląg larw z masowo składanych jaj i jednocześnie obserwowane są larwy obu gatunków wielkości ok. 4 mm z najwcześniej złożonych jaj. Oba stadia rozwojowe określają optymalny termin zwalczania skrzypionek.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|