KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Sprawdź, co wyróżnia nowoczesne maszyny rolnicze

Opublikowano 08.06.2022 r.
Codziennie słyszymy o kolejnych unowocześnieniach sprzętów, które mogłoby się zdawać, że nie ma w nich miejsca na unowocześnienie. Identyczna sytuacja ma miejsce w rolnictwie i nowoczesnych technologiach maszyn rolniczych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jakim stopniu komputery i systemy informatyczne są odpowiedzialne za produkcję rolną – zapraszamy do lektury artykułu.

 

 

Najnowsza technologia pod strzechami

Technologia w życiu codziennym rozwija się w bardzo szybkim tempie. Identyczna sytuacja ma miejsce w rolnictwie. Czasy, kiedy szczytem marzeń każdego rolnika był traktor Ursus oraz wypożyczenie kombajny na czas żniw, już dawno minęły. Stare, sprawdzone rozwiązania oczywiście dalej dobrze się sprawdzają w małych gospodarstwach rolnych, gdzie produkcja nie jest tak bardzo mocno usystematyzowana, a odbiorcy nie oczekują konkretnych wyników.

Oczywiście pojawią się głosy, po co usprawniać coś, co dobrze działa. Jest to naturalna reakcja, jednak do niczego nie prowadzi, a rozwój leży w ludzkiej naturze i tego nie zmienimy. Klasyczne traktory rozwijają się na równi ze współczesnymi samochodami i ciężarówkami, które naszpikowane elektroniką, powoli przekształcają się w roboty rolnicze, a nie zwykłe traktory.

Zarządzanie ilością zebranych plonów

Jednym z ważniejszych technologii, które wchodzą do rolniczego życia, są systemy zarządzające i zliczające zebrane plony w czasie rzeczywistym. Jest to niezwykle istotne podczas planowania przyszłego obsiewu oraz klasyfikacji obszaru danego pola jako urodzajne lub nie.

Gdy mówimy o zaawansowanej produkcji, takie rozwiązania wprowadzają rolnictwo na zupełnie inny poziom przedsiębiorczości. Rolnik może już z poziomu własnego domu, kontrolować pracę operatorów ciągników i ilość zebranych plonów.

Systemy nawigacji satelitarnej również odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu ultranowoczesnych gospodarstw. System GPS z zaawansowaną telematyką pozwala na zarządzanie trasami oraz wydajnością maszyn na polu.

Zbiorcze informacje o stanie pojazdów są wyświetlane w centrali – informując o konieczności ewentualnego serwisu, czy wymianie części eksploatacyjnych. Dla jednych może to być niepotrzebna funkcja, jednak w branży transportu międzynarodowego, takie rozwiązania są już od lat. Gdy przyjdzie czas wymiany filtrów w maszynie rolniczej, informacja wyświetli nam się z wyprzedzeniem, unikając spadku wydajności ciągnika, czy kombajnu.

Systemy autonomiczne w maszynach rolniczych

Coraz popularniejsze stają się systemy autonomiczne, które potrafią bardzo poprawić proces produkcji rolnej. Za jej sprawą można wyeliminować wszelkiego rodzaju straty wynikające z klasycznego, nieprecyzyjnego obsiewu.

Dzięki komunikacji GPS oraz sieci czujników znajdujących się na polu, ciągniki wyposażone w systemy autonomiczne potrafią z ogromną precyzją przemieszczać się po wyznaczonym terenie pola. Prowadzenie równoległe realizowane z precyzją do 2-3 centymetrów potrafią realizować cały proces z niebywałą precyzją, oszczędzając cenny czas.

Programowanie tras dla ciągników i kombajnów

Bardzo ciekawą formą zarządzania maszynami autonomicznymi jest wgrywanie im wcześniej zaprogramowanych tras, które będą jedynie delikatnie korygowane przez operatora wewnątrz maszyny. Niestety, pomimo ciągle rozwijającej się technologii – systemy autonomiczne, nie mogą wykonywać swojej pracy bez nadzoru człowieka.

Rozwijająca się sztuczna inteligencja, pomimo że ciągle zaskakuje użytkownika końcowego, to niestety wciąż jest omylna w interpretacji różnych zdarzeń losowych i obiektów. W przypadku drogich, wielkich maszyn rolniczych, jak do tej pory jest to niedopuszczalne, aby taki pojazd zboczył z obranego kursu, zagrażając postronnym osobom.

Każdy nowoczesny ciągnik wyposażony jest w specjalny terminal, którego funkcje dorównują współczesnym komputerom. Rolnik może z poziomu swojego pojazdu kontrolować, co się dzieje w oborach, czy położenie innych maszyn rolniczych i ich stan.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pokazał, jak ważne są nowoczesne technologie we współczesnym rolnictwie. Ciekawe co przyniesie najbliższa przyszłość i jakie nowe rozwiązania zostaną wprowadzone do procesów, które wielu pozostawiłoby bez jakichkolwiek innowacji.

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO