PZPRZ: apel o niskie ceny gazu dla rolnictwa

- Drożejący gaz, który jak wiemy wynika z aktualnej sytuacji geopolitycznej, to nie tylko – w konsekwencji – drożejące nawozy w rolnictwie. Gaz, ale także olej opałowy już za chwilę będzie przez rolników wykorzystywany przy suszeniu rzepaku, zbóż czy kukurydzy. Niestety, jak obserwujemy, w ciągu ostatniego roku gaz zdrożał sześcio-, a nawet siedmiokrotnie. To niestety stawia opłacalność produkcji rolniczej pod bardzo dużym znakiem zapytania - przypomina Stanisław Kacperczyk, prezes PZPRZ.
W marcu br. rząd – w obliczu polityki Rosji, zdecydował o przedłużeniu ochrony taryfowej w odniesieniu do cen gazu prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na odbiorców domowych oraz instytucje pożytku publicznego aż do 2027 r. Ochroną taryfową objęto gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki użyteczności publicznej – takie jak szpitale czy szkoły. Jak argumentowano wówczas, dzięki temu zostanie ograniczone ryzyko gwałtownego wzrostu cen, a w portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy.
- Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wnosi o ustanowienie podobnej taryfy ochronnej jeśli chodzi o ceny gazu dla rolnictwa albo przyłączenie rolników pod instytucję pożytku publicznego – w końcu są odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywnościowe. Dosuszanie zbóż przy wysokich cenach energii może spowodować ogromny wzrost kosztów związanych z produkcją zbóż i rzepaku. Wysokie koszty spowodują, że zboże będzie bardzo drogie, albo... jeśli rolnicy nie dosuszą ziarna w odpowiedni sposób - straty magazynowe mogą być ogromne. w zbijaniu niebotycznych cen nośników energii - apeluje PZPRZ.
Rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której rolników nie będzie stać na zakup gazu do suszarni, a niedosuszone ziarno rzepaku czy zbóż zmarnuje się w procesie przechowywania.
- Naszego kraju nie stać na takie marnotrawstwo, tym bardziej że to polskie zboże właśnie może pomóc zapobiec wystąpieniu klęski głodu w krajach, które do tej pory były odbiorcami ziarna z objętej wojną Ukrainy. Należy zrobić wszystko, aby wykorzystać ten potencjał eksportowy, a temu powinno służyć m.in. wsparcie polskich rolników w zbijaniu niebotycznych cen nośników energii – dodaje prezes Kacperczyk.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|