Aby sad był zdrowy

Materiał szkółkarski powinien być wolny lub praktycznie wolny od patogenów. Szczególną uwagę należy zwrócić na choroby wywołane przez wirusy.
Jeżeli dostawca wytwarzający materiał szkółkarski kategorii elitarny i kwalifikowany złożył oświadczenie, że będzie sam pobierał próbki materiału szkółkarskiego pod kątem obecności regulowanych agrofagów niekwarantannowych (RNQP), to dokonuje tego samodzielnie. W przypadku materiału szkółkarskiego CAC ocena (w tym pobieranie prób) dokonywana jest zawsze przez dostawcę. Obligatoryjne działanie urzędowe jest prowadzone w przypadku organizmów kwarantannowych.
Zachęcamy producentów materiału szkółkarskiego do odwiedzenia strony Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa http://piorin.gov.pl/nasiennictwo/rnqp-dla-materialu-siewnego/, gdzie podana jest lista RNQP dla określonych gatunków/rodzajów materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych oraz informacje dotyczące m.in. szkodliwości organizmów, opisy i fotografie objawów ich występowania, terminy lustracji i pobierania prób do badań.
Do pobierania prób i oceny laboratoryjnej stosuje się metodyki zamieszczone na stronie Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach http://www.inhort.pl/projety-badawcze/projekty-finansowane-przez-mrirw/metodyki-szkolkarskie-do-rozporzadzenia-mrirw/ .
Prosimy o stosowanie się do zawartych w metodykach wymogów co do terminu i sposobu pobierania prób. Pobranie prób w sposób zgodny z wymaganiami jest podstawowym warunkiem uzyskania wiarygodnego wyniku badania laboratoryjnego. Podkreślić należy, że wyniki badań dotyczą wyłącznie otrzymanych próbek.
Badania próbek materiału roślinnego są wykonywane w laboratoriach akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji, spełniających wymagania normy PN/EN ISO/EIC 17025:2018-02. Stanowi to gwarancję wiarygodności uzyskiwanych wyników badań, spełniających oczekiwania klienta.
Ze względu na organizację pracy w Laboratorium prosimy o wcześniejszy kontakt z wybranym Laboratorium (kontakt do Oddziałów Centralnego Laboratorium lub kontakt do Referencyjnego Laboratorium Nasiennego) w celu uzgodnienia terminu badania.
Źródło: PIORiN
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|