Do 5 tysięcy złotych kary za brak zgłoszenia do CEEB

Mieszkańcy domów, zarządcy budynków, a także właściciele lokali handlowych, mają czas do końca czerwca na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Tym, którzy tego nie zrobią, grożą wysokie kary – nawet do 5 tysięcy złotych.
W jaki sposób wypełnić swój obowiązek rejestracji w CEEBD?
Obowiązek zgłoszenia źródeł ogrzewania mają wszyscy właściciele oraz zarządcy budynków, w tym osoby, które posiadają np. dom jednorodzinny, są właścicielami lub zarządcami lokali usługowych czy handlowych.
Obecnie złożono blisko 5,4 miliona deklaracji – podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Trzeba się spieszyć ze złożeniem deklaracji co CEEB, bo zapłacimy karę
Złożenie deklaracji ma na celu pozyskanie informacji na temat używanych źródeł ogrzewania oraz stosowanego przez Polaków opału. Wszystko po to, by podjąć działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w Polsce wciąż najpopularniejsze są kotły na paliwo stałe. Jest ich w naszym kraju ok. 2,5 mln. Kolejne 1,6 mln to kotły lub bojlery gazowe, których Unia Europejska chce w niedalekiej perspektywie zakazać. Coraz większą uwagą cieszą rozwiązania bazujące na OZE. – Obserwujemy zwiększone zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności pompami ciepła. W naszej ocenie jest to przede wszystkim pokłosie wysokich cen węgla i gazu oraz obaw o ich dostępność w sezonie grzewczym. – mówi Paweł Poruszek z Euros Energy.
Kara na niezłożenie deklaracji o źródłach ogrzewania - nawet do 5 tysięcy złotych
Ci, którzy nie złożą deklaracji do końca czerwca 2022 r. zapłacą kary - nawet do 5 000 zł. Dodatkowo rząd planuje uniemożliwić im również zakup opału po preferencyjnej cenie.
Co więc trzeba zrobić?
Deklaracje można złożyć online, za pośrednictwem portalu https://ceeb.gov.pl/
Można też udać się do urzędu gminy lub urzędu miasta i sprawę załatwić papierowo.
Warto wspomnieć, że zgłoszenie dotyczyć musi nie tylko nieruchomości zamieszkałych, ale także tych pustych.
Co jeśli nie złożymy deklaracji o źródłach ogrzewania w terminie?
W przypadku przekroczenia terminu do złożenia deklaracji, możemy skorzystać z instytucji czynnego żalu. Wówczas, po złożeniu oświadczenia o przyczynach niezłożenia deklaracji w terminie, będziemy mogli wypełnić deklarację.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|