Jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk?

Korzystaj z kąpielisk bezpiecznie
Zgodnie z nowym, opartym na regulacjach unijnych, polskim prawem, woda w kąpieliskach musi być kontrolowana 4 razy w ciągu sezonu letniego (czyli raz na miesiąc). Przy każdym kąpielisku znajdować się powinna informacja na temat czystości wody, która oznakowana może być jako: niedostateczna, dostateczna, dobra i doskonała. Wszystkie kąpieliska zostaną także zewidencjonowane przez Sanepid na specjalnej liście.
Wszystko to brzmi obiecująco. Jest jednak także druga strona medalu. Okazało się, że wielu właścicieli plaż zaniechało zgłaszania tych terenów jako kąpielisk i w ten sposób uniknęło obowiązku regularnego badania wody. Jak to możliwe? Ustawodawca dopuścił także istnienie tzw. miejsc do kąpieli. Tam woda badana musi być tylko 2 razy w roku. Dla właściciela jest to dużo tańsze, ale dla turysty… mniej bezpieczne. Nie oznacza to co prawda, że z definicji kąpiel w „miejscu do kąpieli” jest niebezpieczna, ale ryzyko wystąpienia zatrucia jest większe…
Założeniem Ministerstwa Zdrowia było zwiększenie bezpieczeństwa i zdrowia kąpiących się osób. Turyści zyskać mieli także większą pewność, że woda, w której się zanurzają, jest systematycznie badana. Praktyka jednak okazuje się inna. Wysokie koszty badań oraz biurokracja skłaniają właścicieli do rezygnacji z tytułu kąpieliska i „przestawienia się” na miejsce do kąpieli.
Dlatego warto przed udaniem się nad kąpielisko sprawdzić, czy jest widoczne w wykazie i można się w nim bezpiecznie kąpać. Gdzie szukać takich informacji?
Serwis kąpieliskowy
Stan wody i spis wszystkich badanych oraz nadzorowanych kąpielisk można sprawdzić na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa
Warto zapisać ten adres by mieć pewność, że wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |