KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • województwo łódzkie
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Jak zapobiegać płaskostopiu?

Opublikowano 18.07.2022 r.
przez Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Z płaskostopiem borykają się najczęściej dzieci i osoby starsze. Coraz częściej jednak ortopedów odwiedzają także pacjenci w średnim wieku. Doradzamy, jak dbać o to, by nasze stopy były zdrowe?

płaskostopie

Płaskostopie 

To deformacja stopy sprawiająca, że staje się ona płaska i dotyka podłoża całą powierzchnią. Wśród przyczyn tej dolegliwości wymienia się zazwyczaj: noszenie niewłaściwie dobranego obuwia, nadwagę, oraz nadmierne obciążanie stóp (np. poprzez nieodpowiednie chodzenie). 

W medycynie rozróżnia się dwa rodzaje płaskostopia: podłużne i poprzeczne. Niezależnie od rodzaju, schorzenie to, jeżeli nie jest leczone, może doprowadzić do różnych problemów z funkcjonowaniem stawów, a nawet znacznie utrudniać chodzenie i stanie. 

Tymczasem zarówno leczenie płaskostopia, jak i profilaktyka nie są trudne. Wymagają jednak regularności. Warto zainteresować się tym tematem – to właśnie stopy odpowiadają przecież za podpieranie naszego ciała w pozycji stojącej.

Płaskostopie jest zjawiskiem naturalnym u małych dzieci (do 3-4 roku życia) – ich mięśnie nie są jeszcze odpowiednio wykształcone. W późniejszym okresie należy jednak traktować je, jako dolegliwość i leczyć. Statystyki pokazują, że płaskostopie przestało już być problemem tylko i wyłącznie najmłodszych i najstarszych. Na zmiany w budowie stóp narzeka niemal co 2 mieszkaniec Polski. Wiąże się to przede wszystkim z siedzącym trybem życia i zataczającą coraz szersze kręgi otyłością, które to także niekorzystnie wpływają na kondycję stóp. Jeżeli już mamy płaskostopie, leczenie powinno odbywać się pod opieką ortopedy. 

Jak dbać o stopy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia płaskostopia?

Podpowiadamy:

1. Chodź boso
Nic tak dobrze nie robi stopom jak bezpośredni kontakt z podłożem. Jeżeli nie mamy możliwości przejść się boso np. po ogrodzie możemy zrobić to w mieszkaniu, odkładając (przynajmniej na jakiś czas) laczki – lato to idealny moment by „uwolnić” stopy.
2. Kupuj buty rozważnie 
Przy wyborze obuwia warto zwrócić uwagę także na inne parametry niż cena i wygląd. Bardzo ważna jest ich ergonomia: buty powinny być wygodne, szerokie przy czubku i mieć dobrze wyprofilowaną wkładkę. Specjaliści radzą, by kupować buty nieznacznie (ok. 1 cm) dłuższe niż nasza stopa.
3. Ćwiczenia profilaktyczne
Fizjoterapeuci proponują także wykonywanie prostych ćwiczeń, które pomogą ustrzec się przed płaskostopiem. Oto kilka propozycji:
    1. Chodzenie przez minutę na palcach, można też sobie na palcach potańczyć.
    2. Zwijanie palcami od stóp kocyka bądź szalika (można najpierw jedną nogą, potem drugą, następnie na przemian).
    3. Zbieranie stopą kamyków, guzików lub innych małych przedmiotów i przenoszenie ich z miejsca na miejsce.
    4. Można wziąć kredki i zacząć stopami rysować.
    5. Gdy siedzimy w pracy można co jakiś czas wykonywać ruchy stopą zgięcia i prostowania.

 

 
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO