"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich w Leszczynie Szlacheckim
Koło Gospodyń Wiejskich w Leszczynie Szlacheckim
Nasze Koło zawiązało się 18 grudnia 2018 roku, w jego szeregi wstąpiło 36 osób - mamy wśród nas jednego rodzynka, Pana Rysia. W naszej wsi aktywność gospodyń i gospodarzy istniała od zawsze. Z opowieści najstarszego pokolenia wiemy, że przed II wojną światową dziedziczka dóbr ziemskich organizowała kursy szycia, gotowania, a jej mąż zawiązał kółko różańcowe. Z kolei w czasach PRL-u możemy mówić o aktywnej działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Mając takie podstawy, zaszczepione wśród naszych prababć, babć i mam, kultywujemy ten sposób na życie - mówi Pani Marta Orłowska, Przewodnicząca KGW.
Działalność Koła, zgodnie z naszym statutem, skupia się na wszechstronnym rozwoju mieszkańców wsi i okolic, poprzez ich aktywny udział w podejmowanych przez KGW działaniach. Są to m.in. obchody Dnia Kobiet, pikniki rodzinne, wycieczki dla mieszkańców, zajęcia warsztatowo-artystyczne (palmy wielkanocne, dożynki), charytatywne zbieranie nakrętek dla osób chorych, fantów na licytacje dla dzieci walczących o zdrowie i lepszą przyszłość. Wspólnie z mieszkańcami wsi, przy wsparciu władz lokalnych tj. Wójta gminy, rozpoczęliśmy remont remizy strażackiej z 1938 roku. Przystosowujemy ją do obecnie obowiązujących standardów.
Możemy pochwalić się również nagrodą Wójta Gminy Bielsk za wykonany wieniec dożynkowy w 2019 roku, podczas dożynek powiatu płockiego, gdzie oprócz wieńca zaprezentowaliśmy stoisko kulinarne i zajęliśmy III miejsce w kategorii deser. W roku 2019 palma wielkanocna wykonana przez członkinie naszego koła zajęła I miejsce jako najpiękniejsza i III w kategorii największa na terenie gminy Bielsk.
Nasze KGW skorzystało z możliwości rejestracji w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Płocku. Czujemy się zaopiekowani przez ARiMR, możemy liczyć na pomoc przy składanych wnioskach o granty. W dużej mierze nasze działania realizowane były z dotacji przyznawanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na tzw. start dostaliśmy pomoc finansową. Wspomnę o bardzo dobrym programie operacyjnym "WITKAC" -poprzez który składamy wnioski do udziału w konkursach ogłaszanych przez ARiMR czy Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego.
Poza tym podnosimy swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach organizowanych przez Orlen, dotyczących zdrowia, a także przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, dotyczących lokalnych i regionalnych tradycji jako szans na rozwój KGW. Spotykamy się dość często, w miarę potrzeb nawet i 3 razy w tygodniu. Spotkania zwołuje przewodnicząca koła, tematyka oraz prace na spotkaniach są różne, w zależności od potrzeb, zadania, pory roku i uroczystości, w których bierzemy udział. W 2021 r. wzięłyśmy udział w projekcie "Aktywne gospodynie w walce z COVID-19, gdzie uszyłyśmy 800 sztuk maseczek. Współpracujemy także z miejscową Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej, biorąc udział w warsztatach florystycznych, udzielając najmłodszym dzieciom wskazówek jak wykonywać kwiatki z bibuły na Dzień Mamy. Wzięłyśmy także udział w pikniku rodzinnym organizowanym przez szkołę, podczas którego częstowaliśmy gości watą cukrową, popcornem oraz goframi - opowiada Pani Marta Orłowska, Przewodnicząca KGW.
Ponadto dbamy o dobre samopoczucie i relaks członków naszego koła oraz mieszkańców naszej wsi i okolic, zapraszając profesjonalne wizażystki i konsultantki firmy Avon, które udzieliły nam cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji cery. Organizujemy też wycieczki (Toruń, Mikołajki, Święta Lipka, Warszawa, Niepokalanów). Na zaproszenie ARiMR pojechałyśmy z wizytą do Górzna na Kongres KGW.
Mieszkańcy naszej wioski wspierają nasze działania, biorąc aktywny udział w takich przedsięwzięciach jak pieczenie ciasta na kiermasz WOŚP czy pomoc dla potrzebujących uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Wspiera nas również Ochotnicza Straż Pożarna, działająca w naszej miejscowości. Bez pomocy prężnych strażaków nie udałoby się rozłożyć namiotów na pikniki czy wynieść grilla.
W najbliższym czasie czeka nas udział w Bitwie Regionów organizowanej w Koszelewie i Dożynkach parafialnych połączonych z piknikiem. Przed nami też wycieczka do Krakowa, Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej. W naszych myślach cały czas są wrażenia z pikniku rodzinnego zorganizowanego 16 lipca, gdzie inscenizowałyśmy wiersz Juliana Tuwima „Rzepka”, przybliżając sylwetkę autora. Goście zostali poczęstowani grochówką, potrawami z grilla, pierogami, plackami cygańskimi, pop-cornem, watą cukrową, goframi, ciastami domowymi, kawą i herbatą. Wspomnę jeszcze o festynie z 2021 roku ”Szczepimy się z KGW”, połączonym z piknikiem dożynkowym. Wówczas szczepionkę przyjęło 36 osób, a nasze Koło udzieliło wywiadu o swojej działalności dla Kuriera Płockiego - podsumowuje Przewodnicząca Koła.
Dla czytelników kalendarzrolnikow.pl KGW przygotowało przepis na placki ziemniaczane z nutką fantazji.
PLACKI ZIEMNIACZANE Z NUTKĄ FANTAZJI (GULASZEM I SOSEM JOGURTOWO-CZOSNKOWYM)
SKŁADNIKI NA PLACKI (około 8 porcji):
• 6 średniej wielkości ziemniaków
• 1 jajko
• 1 łyżka mąki
• Sól do smaku
SKŁADNIKI NA GULASZ:
• 0,5 kg łopatki wieprzowej
• 3 cebule
• Sól i pieprz do smaku
SKŁADNIKI NA SOS:
• 1 Jogurt naturalny
• 2 ząbki czosnku
• 4 łyżki majonezu
• Sól i pieprz do smaku
• koperek
Wykonanie: Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce na małych oczkach, dodać jajko i mąkę, posolić do smaku i wymieszać. Usmażyć średniej wielkości placki i osączyć z tłuszczu. Przygotować gulasz: Mięso pokroić w kostkę, przyprawić do smaku i odstawić na godzinę. W tym czasie obrać i pokroić cebulę w piórka. Rozgrzać rondel i dusić mięso. W połowie duszenia dodać cebulę i dusić pod przykryciem aż mięso będzie miękkie. Przez ten czas przygotować sos: zmieszać jogurt z majonezem, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, pokrojony koperek i doprawić do smaku solą i pieprzem. Placuszki można podawać według własnej fantazji np.: zapiekane z serem żółtym i polane samym gulaszem lub z gulaszem i sosem jogurtowym.
Zachęcamy do odwiedzenia KGW w Leszczynie Szlacheckim na Facebooku.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|