Wykorzystanie pasz ubocznych z przemysłu spożywczego w żywieniu trzody, bydła i drobiu
Makuch rzepakowy, śruta poekstrakcyjna, kukurydza i pszenica DDGS
Śruta poekstrakcyjna i makuch rzepakowy są często dodawane do pasz ze względu na zawartość białka. Niewątpliwie niekorzystną cechą śruty poekstrakcyjnej i makuchu jest wysoka zawartość włókna surowego, która wynosi około 12%, z czego zawartość tego składnika jest 2-3 razy większa niż w śrucie sojowej po ekstrakcji.
Produkty uboczne powstające przy produkcji piwa i alkoholi są smaczną paszą m.in. dla krów. Najpopularniejszymi z nich są wywar zbożowy, słód browarny i drożdże piwowarskie. Wielu producentów powszechnie stosuje wykorzystywanie w paszach Kukurydzy czy Pszenicy DDGS. DDGS to produkty uboczne przemysłu spirytusowego. Kukurydza DDGS może z powodzeniem zastępować właściwości śruty poekstrakcyjnej w żywieniu zwierząt, nie powodując znacznego pogorszenia wskaźników chowu, wyników tuczu i jakości mięsa. Pszenica DDGS również jest wykorzystywana jako jednoskładnikowa pasza białkowa. Produkty nie zawierają alkoholu, nanocząsteczek i nie mają aromatu.
Gluten kukurydziany i hydrolizowany gluten pszenny
Kukurydziana Mączka Glutenowa to produkt uboczny uzyskiwany w procesie mokrego mielenia kukurydzy podczas produkcji skrobi kukurydzianej. Produkt zawiera dużą ilość białka i jest bogaty w metioninę - składnik szczególnie cenny dla kur niosek. Stosunkowo wysoka zawartość żółtych ksantofili sprawia, że glutenowa mączka kukurydziana jest chętnie wykorzystywana do pigmentacji drobiu.
Hydrolizowany gluten pszenny to wysokiej jakości produkt pozyskiwany z pszenicy o wysokiej wartości odżywczej, jest rozpuszczalnym glutenem pszennym, który uważany jest za idealny zamiennik białek mlecznych w preparatach mlekozastępczych dla młodych zwierząt. Charakteryzuje się wysoką koncentracją białka, jest dobrze trawiony przez zwierzęta oraz nadaje walorów smakowych paszy. Wykazuje niską zawartość złożonych polisacharydów. Jest wolny od zanieczyszczeń i bezpieczny do stosowania. W hydrolizowany gluten pszenny można zaopatrzeć się w firmie Foodcom, która proponuje bogatą ofertę dodatków do pasz, idealnych dla trzody, bydła i drobiu.
Maksymalizacja wyników produkcyjnych przy obniżonym koszcie żywienia
Poza składnikami pozyskanymi z produktów ubocznych przemysłu spożywczego, warto zapoznać się ze składnikami, które z powodzeniem można stosować w suplementacji zwierząt, takie jak treonina czy lizyna, które również obniżają koszty paszy, przy jednoczesnym zintensyfikowaniu jej wydajności.
- Treonina jest szczególnie pożądana w dietach drobiu i trzody chlewnej, szczególnie o niskiej zawartości białka. Wspomaga przyrost masy ciała i wspiera jelita i układ odpornościowy.
- Lizyna to jeden z aminokwasów, który aktywuje reakcje enzymatyczne, syntezę białek i rozwój kości. Odgrywa również ważną rolę w metabolizmie węglowodanów i wchłanianiu wapnia u zwierząt.
- Metionina, dodawana w celu utrzymania pożądanego poziomu metioniny, który może być niewystarczający w innych źródłach białka, takich jak soja czy rzepak.
- Fosforan Jednowapniowy: ważny jako składnik budulcowy kości, bierze udział w wielu ważnych przemianach biochemicznych.
Niezależnie od potrzeb zwierząt, żywienie paszami powstałymi w wyniku przetwarzania w przemyśle rolno-spożywczym jest ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Pasze te są stosunkowo tanie, oraz są utylizowane w naturalny sposób. Mają one dobry wpływ na wyniki produkcyjne mięsa czy mleka, a także na zdrowie zwierząt. Przy zakupie należy jednak pamiętać o sprawdzeniu pochodzenia produktu. Współpracując z firmą Foodcom, możesz mieć pewność, że otrzymasz produkt wysokiej jakości.
materiał partnera
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|