KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Szczepienia przed wyprawami do egzotycznych krajów

Opublikowano 28.07.2022 r.
przez Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Podróż do egzotycznych krajów może być wyprawą życia. Warto się do niej dobrze przygotować. W pierwszej kolejności specjaliści zalecają zorientowanie się w temacie niezbędnych szczepień.

szczepienia dla podróżujących

Jakie szczepienia dla podróżujących?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, żółta gorączka (żółta febra), dur brzuszny, wścieklizna, japońskie zapalenie mózgu, zakażenia meningokowe, malaria, polio, tężec – to najczęściej wymieniane choroby, których uniknąć można dzięki szczepionkom. Wszyscy wybierający się w egzotyczne podróże powinni wziąć to pod uwagę. Zwłaszcza, że są to także najczęściej spotykane w różnych krajach szczepienia niezbędne (o tym, co to znaczy piszemy poniżej).

Co ważne, o odpowiednich szczepieniach trzeba pomyśleć wcześniej. Niektóre szczepionki trzeba otrzymać jeszcze 8 tygodni przed podróżą. Aby dowiedzieć się, które z nich będą nam potrzebne i ustalić harmonogram zabiegów najlepiej udać się do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Tam dostaniemy wiarygodną i rzetelną informację. Specjaliści z pewnością zapytają nas o charakter podróży, zażywane leki, przebyte choroby itp. Warto się odpowiednio przygotować.

Warto także dla orientacji odwiedzić przygotowaną specjalnie dla podróżnych stronę internetową www.szczepieniadlapodrozujacych.pl

Na jednej z podstron znajdziemy mapkę świata. Po kliknięciu w państwo, do którego się wybieramy aplikacja poinformuje nas, które szczepienia są zalecane, a które niezbędne. 

Warto wiedzieć, że bez wykonania szczepienia niezbędnego i posiadania dowodu na to, że to zrobiliśmy nie zostaniemy wpuszczeni do określonego kraju (zdarza się, że do przekroczenia granicy niezbędna jest żółta książeczka szczepień, czyli obowiązujący na całym świecie dokument, w którym zapisane są wykonane szczepienia. Na przykład osoby wybierające się w rejon Afryki subsaharyjskiej powinny zaszczepić się przeciw zakażeniom meningokowym, a podróżnicy chcący odwiedzić Amerykę Południową muszą być zaszczepieni przeciw żółtej gorączce. 

Co ważne, wykonanie szczepienia obowiązkowego finansowane jest z budżetu państwa (nie dzieje się tak w przypadku szczepień zalecanych). 
Jak znaleźć placówkę w której możemy się zaszczepić? Na wspomnianej powyżej witrynie internetowej  zorientować się można także, gdzie znajdują się najbliższe naszemu miejscu zamieszkania placówki medycyny podróży. Wystarczy na mapce Polski kliknąć odpowiednie województwo. 

Szczepienia to ważny element bezpiecznych, egzotycznych wakacji, ale nie jedyny. W następnym artykule napiszemy o tym, jak bezpiecznie zachowywać się już w trakcie samej podróży.

Szerokiej drogi!

 

 
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO