Letnie warsztaty nie tylko dla KGW
Letnie warsztaty
Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego wraz z Twoim Zielonym Targiem przygotowało kolejną odsłonę warsztatów z producentem regionalnym. Tym razem będzie można było więcej dowiedzieć się na temat sera typu bundz. A tajniki te zdradzi Marcin Wojnowski z gospodarstwa Qzko.
- Każdy z organizowanych warsztatów z producentem regionalnym prowadzony jest przez innego producenta. Do tej pory w warsztatach wzięło udział ponad 300 osób! Przypomnijmy, uczestnicy mieli szansę samodzielnie wykonać domowy chleb na zakwasie, ukręcić miód w miodarce, upiec rogale, wykonać ser, kiełbasę, zakwas na żur, poznać tajniki palenia kawy, a nawet wykonać świecę w puszce. Wszystkie informacje, odnośnie wytwarzanego na warsztatach produktu uczestnik otrzymuje w specjalnie wydanej broszurze, dzięki czemu może utrwalić przyswojoną wiedzę - zachwala inicjatywę Lubuska Izba Rolnicza.
Na Podlasiu w połowie sierpnia przygotowywane są spotkania z dziedzictwem kultury.
- Na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, podczas Spotkania z dziedzictwem kulturowym wsi, zorganizowanych zostanie dziewięć wydarzeń, które poprowadzą lokalni producenci i przetwórcy, twórcy ludowi i zespoły folklorystyczne. Pięć warsztatów związanych będzie z zastosowaniem ziół i innych dziko rosnących roślin w kuchni i w produkcji kosmetyków naturalnych, trzy warsztaty przeprowadzą twórcy ludowi i będą one dotyczyły tak zwanych „ginących zawodów” (tkactwa, garncarstwa i wykonywania zabawek z drewna) - reklamują spotkania ich organizatorzy.
Oprócz warsztatów zorganizowany zostanie pokaz obrzędu żniwnego na Podlasiu w wykonaniu zespołów folklorystycznych z okolic Knyszyna i Moniek. Długość warsztatów i spotkań będzie uzależniona od tematu, ale średni czas trwania jednego warsztatu czy pokazu będzie wynosił minimum 45 minut. Spotkania z dziedzictwem kulturowym wsi odbędą się 14 sierpnia w godzinach 12-16 w Wasilkowie.
Jeszcze inną inicjatywę przygotowano na ternie Małopolski. Tu przez lato organizowane są warsztaty pod tytułem ,,Sztuka tworzenia wianków''. Ich współorganizatorem była Małopolska Izba Rolnicza.
- Warsztaty zgłębiają wiedzę uczestniczek na temat ziół, kwiatów i ich praktycznego wykorzystania w tworzeniu wianków a także rozwijają zmysł artystyczny. Każda z uczestniczek otrzymuje zioła, żywe kwiaty, kłosy zbóż oraz wszystkie materiały konieczne do wykonania wianków. Uczestniczki wykonują samodzielnie wianki trzema różnymi metodami - relacjonuje Małopolska Izba Rolnicza.
Wniosek z takich zajęć może być tylko jeden - lokalne tradycje warto pielęgnować i... korzystać z możliwości nabycia nowych umiejętności. Nigdy nie wiemy co i kiedy może nam się w życiu przydać.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|